Muzeum patologie v Česku: Kuřákovy plíce, spolykané vlasy | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 5. března 2024

Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav

Muzeum patologie v Česku: Kuřákovy plíce, spolykané vlasy

Plíce pětatřicátníka, kterého zabilo kouření.
Plíce pětatřicátníka, kterého zabilo kouření. (Foto Aha! – Karel Janeček)

Jak vypadají nádorem změněné lidské orgány? A jak prokouřené plíce? Nebo čtvrt kila vlasů, které spořádala dívenka (11), než jí chuchvalec chirurgové vyoperovali ze žaludku? To vše ukazuje Muzeum patologie Slezské nemocnice v Opavě.

Je to jediné místo v Česku, které nabízí veřejnosti pohled na exponáty určené jinak vědcům, lékařům a studentům medicíny. „Tyto, ale i mnohé další preparáty patologicky změněných orgánů, konzervované průběžně u nás formaldehydem ve skleněných nádobách, vidíte ve vitrínách okolo,“ ukazuje primářka Eva Sehnálková, která ojedinělým muzeem provádí.

Ne jako v seriálech

Přesunuje se k děsivě vyhlížející prosklené vitríně, v níž na návštěvníka číhají prokouřené plíce muže (†35). „Snad exponát odrazuje od kouření. Stejně jako preparát jater poškozených od pití alkoholu,“ doufá primářka Sehnálková. A rovněž vysvětluje, jak současné seriály diváky matou. „Detektivové říkají po vraždě: zavolejte patologa. Patologové však vyšetřují vzorky živých pacientů, následky násilné trestné činnosti mají v gesci soudní lékaři,“ vysvětluje zkušená patoložka. Mimo práci lékařky opečovává také tři sta exponátů muzea. Mezi těmi jsou k vidění i přes 100 let stará tetování. „Nebo třeba tuberkulóza ledvin, která se u nás naštěstí v současnosti nevyskytuje. Je tu i pokoj lékaře se sto let starým vybavením,“ dodává.

Víte, že...

...preparáty obsahují různé nemoci orgánů a tkání, jako jsou zhoubné i nezhoubné nádory, záněty a vrozené vývojové vady?

Muzeum funguje 112 let

Muzeum patologie je součástí oddělení patologické anatomie, které bylo založeno profesorem Aloisem Maternou v roce 1911 a je velkou vzácností. Kromě preparátů patologicky změněných orgánů lze spatřit kostěné preparáty, knihy zemřelých, sklíčka s vzorky i nástroje. Zakladatel sbírku rozšiřoval po celých 49 let svého působení ve Slezské nemocnici. 

Kdy, kde za kolik

Kdy: prohlídky poslední úterý v měsíci od 13 do 15 hodin, nebo jindy po domluvě pro skupiny nad 5 osob

Kde: Slezská nemocnice v Opavě

Za kolik: zdarmaPřečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.