Rádce Aha! Jak se školáky prožít klidná rána... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Rádce Aha! Jak se školáky prožít klidná rána...

...
... (iStock)

Také jsou pro vás ranní chvíle, než děti odejdou do školy, těmi nejvíce adrenalinovými z celého dne? A chtěli byste, aby to bylo jinak? Možná stačí málo – nechat školákům více odpovědnosti a nevysílat k nim tolik příkazů, zákazů a doporučení.

Příjemně, stručně a jasně
Zkuste si představit, že jste průvodce na turistickém zájezdu a potřebujete, aby všichni klienti byli ráno včas u autobusu... Prostě své miláčky hezky přivítejte do nového dne a pak jim stručně sdělte: Je půl sedmé. V 6.45 je snídaně a v 7.10 se odchází do školy. A dál už neříkejte ani slovo.

Individuální objednávka svačiny? A proč ne?
Nechte si od dětí ještě večer říct, co by si rády odnesly druhý den do školy ke svačině. Vědět, na čem si které dítě pochutná, je přece lepší než odpoledne vyhazovat nedojedené jídlo. Samozřejmě pokud má potomek přiměřené požadavky – coca-cola a hranolky mu pochopitelně neprojdou...Včas stanovte deadline
„Osvědčilo se mi určit předem datum, do kterého mi děti sepíšou seznam obalů na sešity a knihy. A taky seznam všech pravítek, kružítek, mikrotužek... Ráda jim vše koupím. Potom už si to zařizují sami,“ radí čtyřnásobná maminka a majitelka Baby Clubu Juklík Štěpánka Štrougalová.

Každý svého štěstí strůjcem
Místo toho, abyste večer děti zahrnovali výčitkami, že si neuklidily to a to, a nesplnily své povinnosti, zkuste jenom v klidu konstatovat: V 19.30 hod se pouští, čte nebo poslouchá pohádka. Kdo nebude mít všechno hotovo, má smůlu.

Místo kontroly nabídka spolupráce
Nabídněte pomoc. Děti někdy odkládají úkoly právě proto, že nevědí, „kudy do nich“. Pokud jim pomůžete začít, zvládnou je dokončit samy mnohem rychleji.

Úkoly se zvládnou i bez nucení
Děti samy dobře vědí, že když nechávají úkoly na poslední chvíli, nebo od nich odbíhají, je to jen zbytečné zdržování. A pokud je venku hezky teplo, anebo konečně napadne sníh, dejte jim vždycky možnost si užít trochu pohybu. Když se vyběhají, v klidu si pak úkoly udělají.

Diplomacie místo zákazů
Velmi se osvědčuje rozhodnutí méně zakazovat a přikazovat. Zkuste raději vysvětlovat. Ten rozdíl asi nejlépe vyjadřují následující věty: Neber si do školy to auto, ztratíš ho!
Lepší je přece říct – Opravdu už tě to auto omrzelo, takže klidně riskneš, že se ti ve škole ztratí?

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.