Oči jsou orgán, který je potřeba chránit a pečovat o něj!

V dnešní době je poměrně běžné, že na svůj zrak nějakým způsobem pamatujeme. Je to ale dostatečné? V létě se například neobejdeme bez slunečních brýlí. To bývá ve většině případů bohužel veškerá naše péče, navíc nošení ochrany zraku před sluncem začínáme na podzim zanedbávat, stejně jako další starost o oči. Přitom jsou orgánem, který je pro nás nepostradatelný. Proto je nutné se správně stravovat, zbytečně oči nepřetěžovat, dodržovat hygienu a v neposlední řadě, jak radí odborníci, chodit pravidelně na preventivní prohlídky.
1. Životospráva je základ
Pohyb: Pro dobře fungující zrak je důležitá celková fyzická kondice a přiměřená tělesná váha. Ty pomohou vyvarovat se civilizačních chorob, jako jsou cukrovka 2. typu, obezita či vysoký tlak, které mohou poškozovat zrak. Například u cukrovky dochází k poškození sítnice.
Jídlo: Základem je vyvážený jídelníček, omezení nebo vyloučení alkoholu a nekouřit. Do jídla je dobré zařadit potraviny obsahující vitamin A, který je třeba v mrkvi, melounu, meruňkách, dále vitamin E, kde zdrojem jsou například ořechy a obilné klíčky, a vitamin C, jenže je zejména v ovoci a zelenině. Za klíčové považujeme i nenasycené mastné kyseliny Omega 3, jejichž zdrojem jsou ryby, dále minerály jako zinek (např. z luštěnin a vaječného žloutku) a selen (je třeba v tuňákovi či česneku). V neposlední řadě jsou to karotenoidy, které obsahuje listová zelenina a bobuloviny. „Hodně lidí se ale mylně domnívá, že když budou jíst hodně mrkve, nebudou potřebovat brýle. Mrkev je bohatá na vitamin A, který vyživuje sítnici. Nepřímo tak pomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu na sítnici. Podobnou službu poskytují i další zraková barviva nacházející se v zelené listové zelenině a kukuřici nebo nenasycené Omega 3 mastné kyseliny v rybím oleji. Bohužel to však nefunguje tak, že když schroupete každý večer jednu nebo dvě mrkve, udržíte si ostrý zrak až do stáří. O zrak se musíme starat ve spolupráci s očním lékařem a na pravidelné preventivní prohlídky chodit alespoň jednou za dva roky, po čtyřicítce častěji,“ doporučuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské Oční kliniky NeoVize.
2. Oční gymnastika pomůže
Celodenní práce na počítači zrak nepřiměřeně zatěžuje, což vede k únavě očí, vysušování rohovky, případně tzv. akomodačním křečím. „Lidské oči byly původně zvyklé zaostřovat spíše do dálky. V dnešní době je zatěžujeme dlouhodobou prací nablízko, což vede k jejich únavě. Při soustředěné práci na počítači navíc často zapomínáme mrkat, oční rohovka pak není dostatečně hydratovaná a oči nás mohou pálit či řezat a vidění může být neostré,“ upozorňuje docentka Skorkovská. Abychom se vyhnuli potížím, je vhodné si během práce dělat pauzy a dodržovat pravidlo 20-20-20, tedy po 20 minutách práce na počítači přeostřit na 20 vteřin na předmět ve vzdálenosti 20 stop, což je asi 6 metrů. Oči si tak odpočinou a budou méně náchylné k vysychání a únavě. Suché oči můžete také pravidelně svlažovat pomocí umělých slz. Dále můžeme procvičovat oční svaly. „Lidé si obecně myslí, že oční problémy znamenají automaticky nutnost dioptrií. Ale není to tak. Mnohdy ale stačí posílit svaly oka,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha, a dodává, že tyto svaly mají sdruženou funkci, tedy jak zaostřovací, tak i fixační. Když jsou ochablé, mohou vznikat potíže nespecifického rázu, jako jsou tlak a bolesti za očima, špatné vidění do blízka, skryté šilhání, únava, mírně zdvojený text nebo tzv. plovoucí text a podobně- Zmíněné svaly se dají procvičovat, existuje dokonce i speciální zrakový trénink, kdy se pacientovi stanoví na míru cviky, které provádí každý den.
3. Když brýle, tak na míru
Brýle si nechávejte zhotovit vždy od optika na základě kvalitního vyšetření zraku optometristou nebo očním lékařem. Hotové brýle prodávané v supermarketech či drogeriích jsou vyráběny sériově z levných materiálů, kvůli kterým může docházet k zobrazovacím chybám. „Navíc mají tyto brýle vždy na obou očích stejné plusové dioptrie, které jsou primárně určeny na čtení. Většina lidí má na každém oku jiné dioptrie a dlouhodobé používání nevhodných brýlí může způsobit bolesti hlavy, únavu, začervenání očí, či problémy s koncentrací,“ vyjmenovává MUDr. Skorkovská a doplňuje, že tyto brýle nedokážou korigovat některé specifické vady jako např. astigmatismus. „Dalším důležitým parametrem dioptrických brýlí je centrace dioptrických skel. Aby mohlo být sklo správně usazeno do brýlové obruby, je nutné změřit vzájemnou vzdálenost zornic. Znamená to, že střed brýlové čočky ve vašich brýlích musí ležet přesně tam, kde se nachází vaše zornička, jinak se oko začne stáčet za středem brýlové čočky a navodí vám skryté šilhání,“ doplňuje odbornice.
Další tipy pro zdravý zrak najdete v tištěném APŽ číslo 40.