Proč je zdraví zubů nezbytné? Stav chrupu ovlivňuje celé tělo!

Zuby jsou velmi důležitým orgánem, a nejen proto, že nám pomáhají rozkousat potravu. Mimo jiné dotvářejí výraz obličeje, zdravý a krásný úsměv může pomoci v mezilidských vztazích, ale je nezbytný i pro celkové tělesné zdraví. Jaké hrozí potíže? Které orgány mohou problémy se zuby ovlivnit a jak tomu předejít? Prevence je opravdu základ. Řešením je správná péče o zuby i ústní dutinu a samozřejmě včasné řešení potíží. Odborníci poradí, jak na to…
Jak potížím zabránit
Prevence je základ. Důkladná hygiena a čištění zubů minimálně dvakrát denně, popřípadě i po snědení sladkého jídla by mělo být samozřejmostí. Používejte pastu s fluorem, zubní kartáčky dle doporučení lékaře či hygienisty, mezizubní kartáčky a zubní nit, případně i ústní vodu. Učte děti od malička čistit zuby, i když jim ještě neroste stálý chrup, špatné návyky zůstanou a mohou vést ke vzniku kazu. „Zanedbaná péče navíc pacienta vychází na 10 až 100 tisíc korun. Záleží samozřejmě na celkovém stavu chrupu a na ochotě si připlatit. Zubař nad problémem způsobeným nedostatečnou hygienou stráví až tři hodiny práce navíc. Špatné čištění zubů tak ve svém důsledku snižuje efektivitu práce zubařů, jejichž kapacity jsou většinou naplněné,“ upozorňuje stomatolog Pavel Smažík, majitel společnosti Herbadent. Omezte příjem cukru, tedy sladkosti a vyhněte se sladkým a syceným nápojům. Pijte především vodu, kávu a čaj neslaďte. Správná technika čištění zubů je důležitá, zubní lékař nebo hygienista vám poradí. Po večerním čištění zubů už nejezte a pijte jen vodu. Minimálně jednou za 3 měsíce vyměňte zubní kartáček. Navštěvujte svého zubního lékaře pravidelně, jednou za 6 měsíců, a to i když zubaře zrovna nemusíte. „Strach před prohlídkou pociťuje asi třetina Čechů. Většina populace se obává vrtání, ale i trhání zubu nebo finančních nákladů. Bohužel, čím méně k zubaři chodíme, tím horší je stav našich zubů. A čím méně zdravé zuby máme, tím se více zubaře obáváme,“ komentuje tento »začarovaný kruh« stomatolog Smažík.
Nemoci těla se skrývají v zubech!
Ústa jsou určitou vstupní branou do těla. Přijímáme jimi potravu, pomáháme si při dýchání, mluvíme, smějeme se a tak dále. Zdravá ústa sice neznamenají jen zdravé zuby, ale i dásně či jazyk. To vše ale souvisí se zdravím zubů a také s jejich postavením. Tedy s tím, zda jsou zuby rovné, nebo křivé. Křivé zuby se totiž hůře čistí a jsou pak náchylnější k hromadění zubního plaku a tvorbě kazů. I nesprávné postavení zubů stejně jako zubní kaz a zánět můžou ovlivnit naše fyzické i psychické zdraví. Čínská medicína tvrdí, že každý zub má v ústech svou funkci a ovlivňuje vzdálené orgány, často několik. Jde o propojení jednotlivých zubů s konkrétními orgány v těle. Řezáky udržují normální stav ledvin a močového měchýře, špičáky jsou propojeny s játry a žlučníkem, třenové zuby (premoláry) vypovídají o stavu plic i tlustého střeva, stoličky se pojí se záněty prsů, slinivky, žaludku a zuby moudrosti jsou propojeny s nervovou soustavou a srdcem. Také západní medicína spojuje zdraví zubů s celkovým fyzickým, ale i duševním zdravím. Zdravotní stav zubů a dásní ovlivňuje nemoci srdce a cév, cukrovku a další onemocnění ledvin, plicní a revmatické nemoci. Problémy se zuby mohou souviset s onemocněním slinivky či žaludku. Mimo jiné zvyšují riziko předčasného porodu a ovlivňují celkové zdraví novorozenců.
O které choroby se jedná
Kardiovaskulární choroby
Při dlouhodobé přetrvávající infekci v ústní dutině dvakrát narůstá pravděpodobnost vzniku infarktu, až třikrát se zvyšuje riziko mozkové mrtvice. Důvodem je to, že bakterie z dutiny ústní, kde probíhá zánět, se prostřednictvím krve dostanou do cév a následně k srdci. Tato bakterie jsou pak zdrojem zánětu i ve stěnách cév, kde podporují ukládání cholesterolu a následný rozvoj aterosklerózy, tj. patologického zúžení cév. Takové cévy jsou pak méně průchodné, což se navenek projevuje vysokým tlakem. Vzniká vyšší riziko ucpání cévy krevní sraženinou a následné mrtvice či infarktu, ale i plicní embolie. V případě, že se bakterie dostanou krevním řečištěm až k srdci, hrozí endokarditida, zánět vnitřní vrstva srdce často spojený s poškozením chlopní nebo infarkt myokardu.
Diabetes
Pacienti s cukrovkou 1. i 2. typu jsou rizikovější skupinou, pokud jde o vznik zubního kazu a zánětu v dutině ústní. Pokud je hladina cukru v krvi dlouhodobě zvýšená, hromadí se v dásních látky podporující zánět a tím se šíří infekce. Kromě toho se snižuje prokrvení dásní, což může oslabit obranné mechanismy proti bakteriím. Škodlivé zárodky se mohou rychle množit a vyvolat zánět dásní, ale i zubní kaz. Diabetes je navíc jedním z hlavních rizik vzniku onemocnění srdce a cév, ale i selhávání ledvin.
Respirační onemocnění
Dutina ústní je v těsné blízkosti dýchacího systému. Bakterie, které se mohou šířit z úst do dýchacího systému a naopak, mohou ovlivnit imunitní reakce na sliznicích dýchacího systému. V případě, že je v dutině ústní zánět, organismus bude logicky náchylnější ke vstupu bakterií a virů, které způsobují respirační onemocnění.
Bolesti pohybového aparátu
Kromě toho, že křivé zuby deformují celý obličej nebo nedovolují správně artikulovat, způsobují problémy v kontaktu s lidmi či snižují sebevědomí, mohou být jednou z příčin bolestí krční páteře „Neuvěřitelných 8 z 10 klientů našich klientů trpí špatným skusem. Mnohdy si toho nejsou vědomi a netuší, jaké následky může nesprávný skus přinést. Špatný skus vede k přetížení čelistního kloubu, což ovlivňuje krční páteř. Vše dohromady pak způsobuje bolest hlavy. Napravením skusu se uvolní tlak a přetížení čelistního kloubu a bolesti by měly odeznít,“ říká Lucie Vybíralová ze Světa rovnátek. Zánětlivá onemocnění dásní bez zjevné příčiny mohou často ukazovat na systémové revmatické onemocnění. To se mimo jiné projevuje i bolestmi a omezenou pohyblivostí čelistního kloubu. Zároveň jsou u pacientů s revmatoidní artritidou častější záněty dásní i zubní kaz.
Psychické potíže
Nejnovější studie dokazují, že zdraví zubů a dásní hraje roli i v celkové duševní pohodě, pokud jde o sociální i emoční fungování. Bolest zubů, zejména ta dlouhodobá se na psychice podepisuje negativně. Bylo zjištěno, že strach může zesílit vnímání bolesti zubů. Často jde např. o strach z návštěvy zubaře.
Onemocnění ledvin
Záněty dásní také úzce souvisí s chronickými onemocněními ledvin a v mnoha případech jsou neléčené záněty jednou z příčin selhání ledvin. Zdravé zuby a ústní dutina mohou podle nejnovějších výzkumů významně přispět k léčbě onemocnění ledvin.
Trávicí problémy
Pro zdravé trávení je dobrý stav chrupu nezbytný. Špatně rozkousaná potrava vyvolává potíže v celém trávicím traktu, a dokonce může způsobovat nepříjemné zdravotní obtíže, jako jsou bolesti žaludku či žlučníku, pálení žáhy, nadýmání, křeče, zácpu nebo průjem. Trávení začíná už v ústní dutině. Když v ní však probíhá zánět, nejen, že potravu pořádně nerozžvýkáme, což negativně ovlivňuje vstřebávání živin, ale také dochází k průniku bakterií z ústní dutiny do dalších částí trávicí soustavy a ty se pak mohou podílet na vzniku zánětů na sliznici žaludku a střev.
O zlozvycích a pomoci z přírody čtěte v tištěném APŽ číslo 41.