Další tipy pro zdravý zrak...

V dnešní době je poměrně běžné, že na svůj zrak nějakým způsobem pamatujeme. Je to ale dostatečné? V létě se například neobejdeme bez slunečních brýlí. To bývá ve většině případů bohužel veškerá naše péče, navíc nošení ochrany zraku před sluncem začínáme na podzim zanedbávat, stejně jako další starost o oči. Přitom jsou orgánem, který je pro nás nepostradatelný. Proto je nutné se správně stravovat, zbytečně oči nepřetěžovat, dodržovat hygienu a v neposlední řadě, jak radí odborníci, chodit pravidelně na preventivní prohlídky.
1. Na slunce pozor i v zimě
Chránit oči před slunce pomocí kvalitních slunečních brýlí s filtrem, který chrání před UVA i UVB zářením, je nutné nejen v létě, ale i v ostatních obdobích roku. „Dlouhodobé vystavení UV záření může poškodit oční víčka, rohovku nebo oční čočku a má za následek vznik takových onemocnění, jako jsou šedý zákal, poškození sítnice, změny rohovky nebo rakovina kůže očního víčka,“ popisuje MUDr. Šárka Skorkovská. Hlavní funkcí slunečních brýlí je zamezit pronikání škodlivého záření do očí. Ovšem pozor, to neznamená, že čím tmavší brýle si pořídíte, tím lépe vás ochrání. Důležitá je hlavně kvalita slunečního filtru. Setkat se můžete se čtyřmi kategoriemi, přičemž nejvyšší ochrana je vhodná například u moře nebo v horách, kde jsou paprsky velmi intenzivní. Jestliže chcete mít jistotu, že jsou brýle opravdu kvalitní, pořiďte si je v optice.
2. Ochrana při práci a sportu
Při kutilských činnostech, jako jsou broušení, sváření, sekání, ale třeba i při manipulaci s chemikáliemi či úklidovými prostředky se hodí ochranné brýle, které zabrání průniku cizího tělesa nebo chemikálií do očí. Obdobné je to i při sportu venku, kdy během rychlého pohybu mohou do očí proniknout nečistoty, hmyz a podobně. „U sportovních brýlí by obruba měla těsně přiléhat na obličejové partie, aby zabránila silnému proudění vzduchu a následnému vysušování. To je důležité zejména v případě, že nosíte kontaktní čočky,“ podotýká MUDr. Valešová. Chránit zrak se vyplatí i při koupání nebo plavání. Díky kvalitním plaveckým brýlím, které zabrání průniku vody do očí, se vyhnete podráždění očí chlorem nebo nečistotami (v létě například sinice), které mohou vyvolat záněty očí. Pokud se do očí přece jen dostanou, je nejvhodnější vypláchnout je čistou vodou, borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. Pokud nejsou přítomny další oční potíže, není nutná další léčba, ale pokud problémy trvají, je vhodné lékaře navštívit, aby se předešlo poškození rohovky.
3. Prevence je nutnost
Pravidelné prohlídky u očního lékaře (oftalmologa) by dnes měly být samozřejmostí, a to alespoň každé dva roky, po čtyřicítce každý rok. „Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne. Jde například o zelený zákal, který poškozuje zrak nevratně,“ vysvětluje MUDr. Valešová. Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem oční choroby, například lidé silně krátkozrací, ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený či šedý zákal, a senioři. „Nejdůležitější je oční prevence pro pacienty, kteří trpí nějakou civilizační chorobou, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak,“ upozorňuje lékařka.
Více tipů v tištěném APŽ číslo 40.