Pozor, ať si škůdci nepochutnají dřív než vy: Zachraňte úrodu

Léto vrcholí a v zahradě to žije – bohužel i všemožnou havětí! Jedno mají škůdci společné, rychle se množí a dokážou zdevastovat celé záhony. Boj proti nim je sice nekonečný příběh, ale nesmíte ho vzdát. Důležité je nezanedbat prevenci, a když se objeví, vyrukovat se správnými zbraněmi.
Mšice
Existuje jich mnoho druhů, jsou to malí broučci, kteří se liší velikostí, barvou, ale i tím, co jim chutná. Vyskytují se hlavně na spodní straně listů, vysávají z nich buněčnou šťávu, listy se deformují, a pokud nezasáhnete včas, můžou napadené rostliny uhynout. Zákeřné jsou hlavně tím, že se objeví nečekaně a často v ohromném množství.
Prevence
Rostliny preventivně kontrolujte, a jakmile objevíte vetřelce, spěchejte do obchodu pro certifikovaný postřik nebo jim namíchejte smrtící koktejl:
Mýdlový: V litru vody rozpusťte lžíci mýdla.
Kopřivový: Výluh z kopřiv (jíchu) nařeďte vodou
Octový: Smíchejte s vodou 1:10, druhý den rostliny opláchněte vodou.
Česnekový: Rozmačkané stroužky z hlavičky, zalijte a nechte den uležet.
Olejový: Rostlinný olej (např. řepkový) nařeďte s vodou v poměru 1:10.
Slimáci a plzáci
Nemají ulitu, která by je chránila před sluncem, proto se přes den ukrývají na temných vlhkých místech a vylézají až se setměním, aby si pochutnali hlavně na zelenině, ale nepohrdnou ani květinami.
Prevence
Odstraňte ze zahrady všechny potenciální skrýše a pravidelně sekejte trávu. Zkuste je přelstít mechanickou bariérou kolem záhonů (písek, drcené skořápky...)
Ruční sběr: Musíte být důslední a vydat se na ně každý večer, ideálně po setmění s baterkou.
Granule: Bezpečné granule stačí je rozhodit na místa výskytu, slimáci je pozřou a uhynou.
Pasti: Roztok kupte nebo vyrobte, seřízněte petku, zakopejte a nalijte do ní pivo a ocet v poměru 1:1.
Svilušky
Objevili jste na listech drobné světlé skvrny? Pak jsou to svilušky, malí roztoči, které okem sotva postřehnete. Často se objevují ve skleníku, ale klidně proniknou i do bytu a napadnou pokojovky. Prevence Nejvíc se jim daří v období horka a sucha (chlad a vlhko nesnášejí), proto je jednou z forem prevence přiměřená zálivka. Dále pomáhá vysazení rostlin, které svilušky odpuzují svým aroma – bazalka, máta, měsíček. V obchodech seženete postřiky na přírodní bázi. Z babských rad zkuste odvary, které opakovaně aplikujte jako postřik:
Cibulový: Cibulové slupky zalijte horkou vodou a nechte stát aspoň 3 dny, pak je přeceďte.
Heřmánkový: Zalijte horkou vodou v poměru 6 lžic květů na 1 litr a nechte vylouhovat, výluh nařeďte vodou 1:5. Postřik 3 týdny dvakrát týdně.
Housenky
Chlupatou housenku běláska zelného jen tak nepřehlédnete. Jak název napovídá, nejraději mají zelí, ale i další košťálovou zeleninu.
Prevence
Letos už to nestihnete, ale pamatujte, že pomáhá vysadit mezi zeleninu byliny, které jim nevoní (šalvěj, máta, rozmarýn...),
Esenciální oleje: Smíchejte 10 kapek libovolného esenciálního oleje s 5 litry vody a 2 lžícemi tekutého mýdla. Mýdlo působí jako emulgátor, pomáhá oleji smísit se s vodou a přilnout k listům. Všechny ingredience důkladně promíchejte a hojně nastříkejte na postižené rostliny.
V případě masivního výskytu škůdců, kdy selžou všechny ekologické postupy, je možné sáhnout po chemických postřicích, ale vždy respektujte návod k použití.