Ideální svačina (nejen) pro děti...

Každý rodič ví, že připravit svačinu pro děti do školy je mnohdy velká výzva. Chceme, aby jídlo bylo chutné, plné energie, dostatečně výživné a v neposlední řadě také to, aby pak po celém dni neskončilo v koši. Vhodně sestavené »menu« podporuje nejen fyzické zdraví, ale také lepší paměť, rychlejší myšlení a soustředění. Ale co by vlastně mělo obsahovat? Přinášíme vám pár tipů, díky kterým si přípravu ulehčíte a u dětí určitě zabodujete…
Co do ní nepatří
I dětské svačinky podléhají nejrůznějším trendům, především ze sociálních sítí. U běžného dítěte bez zdravotních problémů a dietních omezení neexistuje jediný důvod pro to, aby vynechávalo cukry. Ty jsou ostatně pro fungování dětského organismu nezbytné a děti by z nich měly získávat 50 – 55% celkové energie. Jen je třeba, aby se jednalo převážně o komplexní sacharidy, například v podobě pečiva, a omezili se jednoduché cukry z průmyslově zpracovaných sladkostí. Přirozeně se vyskytující jednoduché cukry z ovoce však nejsou na škodu. Děti by také rozhodně neměly jíst potraviny s umělými sladidly, naopak nemusí se striktně vyhýbat bílému pečivu. „Není nutné nahrazovat v domácím ovocném koláči cukr náhradními sladidly a bílou mouku celozrnnou. Obzvlášť u menších dětí může nadbytek vlákniny zatěžovat nadměrně trávicí trakt a způsobovat obtíže. Pokud připravíme dítěti do školy kousek »běžné« buchty doplněný třeba bílým kefírem nebo jogurtem, půjde o skvělou svačinku, která mu dodá dostatek energie a zasytí. Zároveň se ale nesnažte zařazovat do každého dětského jídla bílkoviny jako u dospělých. Školáci jich potřebují o něco méně,“ doplňuje Adéla Tichá, nutriční specialistka Košík.cz. Pokud byste se měli při přípravě svačinek něčemu vyhnout, jsou to především vysoce zpracované potraviny. To jsou takové, které prošly úpravou zajišťující delší trvanlivost či lepší chuť a obsahují řadu nežádoucích přidaných látek včetně konzervantů, barviv, sladidel a podobně. Typicky sem patří třeba různé balené pečivo s dlouhou trvanlivostí, sušenky a sladkosti, chipsy, ale i trvanlivé salámy.„Řiďme se základním pravidlem – čím jednodušší složení, tím lépe. Sladkostem se u dětí není nutné vyhýbat, ale vždy je lepší dát k svačině doma upečený koláč než balený, který vydrží bez úhony ještě dalších 14 dní a jehož složení zabere několik řádků textu,“ dodává Magdalena Zawadska.
Správná motivace
Vlastnoručně připravené jídlo jíme vždy s větší chutí, což se týká i dětí. Proto se nebojte je už od útlého věku do přípravy svačinek zapojovat. Dovolte jim, ať mají možnost výběru a samy si řeknou, jaké ovoce přidat do krabičky nebo kterou příchuť ovesné tyčinky si dají raději. Pokud vám to čas dovolí, pohrajte si i s krájením a balením, ať vypadá atraktivně. Myslete také na praktické záležitosti – například pomeranč je skvělá vitamínová bomba, ale když ho dáte na svačinu celý, zvlášť menší dítě se do něj bude těžko dostávat. Obecně volte raději menší porce, které lze uzobávat během dopoledne. A protože jíme i očima, a u dětí to platí dvojnásob, vsaďte na hravé svačinové boxy s více přihrádkami. Můžete v nich svačinu rozdělit, ovoce se nepomačká a bude vypadat celý den čerstvě a chutně. Přidáte-li barevná napichovátka nebo ubrousky s oblíbeným motivem, vaše dítě se vám odpoledne odvděčí prázdným boxíkem.
Neopomíjejte pitný režim
Součástí každé svačiny by měly být samozřejmě i tekutiny. Jejich nedostatek totiž může způsobit, že dítě bude unavené a bude mít ve škole potíže s koncentrací. Pitný režim nejlépe pokryjí neslazené tekutiny, jako jsou voda nebo neslazený čaj. Vodu můžete ochutit citronem nebo čerstvým ovocem, například jahodami či borůvkami. Snažte se u dětí vyhýbat doslazovaným nápojům, které kromě toho, že narušují zubní sklovinu, zvyšují hladinu krevního cukru a mohou vést k následné nepozornosti a roztěkanosti vašeho školáka. Pokud víte, že má váš potomek s pitím obecně problém, zkuste mu do svačiny zařadit ovoce a zeleninu bohaté na vodu (meloun, lesní plody). „Množství tekutin, které dítě potřebuje, se odvíjí zejména od věku, tělesné váhy. U dětí na prvním stupni jde přibližně o 50-75 ml tekutin na kilogram hmotnosti. Důležitou roli ale sehrává také fyzická aktivita – pokud dítě dochází na sportovní kroužek, je třeba denní příjem tekutin navýšit,“ upozorňuje Adéla Tichá.
Více tipů na svačiny v tištěném APŽ číslo 40.