Péče o zuby se vyplatí, problémy s nimi vedou k dalším nemocem...

Zuby jsou velmi důležitým orgánem, a nejen proto, že nám pomáhají rozkousat potravu. Mimo jiné dotvářejí výraz obličeje, zdravý a krásný úsměv může pomoci v mezilidských vztazích, ale je nezbytný i pro celkové tělesné zdraví. Jaké hrozí potíže? Které orgány mohou problémy se zuby ovlivnit a jak tomu předejít? Prevence je opravdu základ. Řešením je správná péče o zuby i ústní dutinu a samozřejmě včasné řešení potíží. Odborníci poradí, jak na to…
Jaké problémy hrozí?
Pokud péči o zuby zanedbáme, potíže na sebe nenechají dlouho čekat. Nejčastěji se jedná o zubní kaz, dalším problémem je zubní kámen a v neposlední řadě záněty dásní. Ať už jde o jakýkoliv problém, je potřeba jej řešit, a to pokud možno rychle. Kromě toho, že neléčené zubní kazy a záněty dásní jsou velmi bolestivé, jsou také možným zdrojem infekce pro celé tělo.
1) Zubní kaz
Jedná se o infekční nemocnění vznikající při narušení skloviny a následné poškození tkáně zubu působením bakterií zubního plaku. Ten se na zubech hromadí z jídla a pití, zejména sladké pokrmy a sladké a sycené nápoje způsobují tvorbu plaku. Bakterie zubního plaku pak při rozkladu cukrů z potravy vylučují agresivní kyseliny, zejména kyselinu mléčnou, které narušují sklovinu. Zub s narušenou sklovinou je pak nechráněný a náchylný k infekci, která se z povrchu zubu šíří do dřeně. V časném stádiu se zubní kaz nijak neprojevuje, později začne být zub citlivý na změnu teploty, později, pokud kaz není léčen, dochází již k viditelnému narušení zubní skloviny v místě kazu, charakteristické je tmavé zbarvení, které se rozšiřuje a prohlubuje. Kromě špatné hygieny a stravovacích návyků jsou k tvorbě zubního kazu náchylnější kuřáci a lidé s diabetem 1. i 2. typu. Když už se zubní kaz vytvoří, je nezbytné jej léčit. Lékař odvrtá zubní kaz a vyplní vzniklý otvor zubní výplní – plombou.
2) Zubní kámen
Je minerální, tvrdá a těžko odstranitelná vrstva tvořící se zejména v dolní části a na hranách a rýhách zubů. Tvoří se u většiny populace ze zubního plaku, který není dostatečně odstraněn při čištění zubů. Hromadí se v něm vápník a fosforečnany ze slin, které působí zatvrdnutí plaku. Zubní kámen může vznikat z plaku starého 1 až 2 dny. Nejvíce se zubní kámen tvoří na zadní straně předních zubů, protože tato místa často při čištění často vynecháváme, a navíc tu ústí podjazyková slinná žláza. Dále bývají postiženy krčky zubů. Zubní kámen jako takový nebolí, nejde odstranit běžným kartáčkem. Jazykem ho na zubech nahmatáte jako něco navíc. Neléčený zubní kámen pak způsobuje otoky a přecitlivělost dásní a následně záněty. Rizikovou skupinou pro vznik zubního kamene jsou kuřáci. Zubní kámen je potřeba odstranit odborně v ordinaci zubního lékaře nebo dentálního hygienisty, a to nejlépe dříve, než začne působit problémy s dásněmi a bolestivost. Odstraňování kamene se provádí ultrazvukovou sondou, nebo ručním srpkem.
3) Záněty dásní
Do této skupiny řadíme parodontózu a parodontitidu, což jsou patologická onemocnění závěsného aparátu zubu. V obou případech jde o zánět lokalizovaný na oblast dásně těsně přiléhající k zubu, který má tendence šířit se směrem ke kořeni zubu. Vlákna závěsného aparátu jsou narušena a dáseň je tak volně přístupná pro vstup bakterií. Navenek se projevuje otokem dásní, odhalováním zubních krčků, a nakonec úplným uvolněním zubu, který se kýve a může i vypadnout. Při čištění zubů dásně krvácejí. Rozdíl je v tom, že parodontóza se často vyskytuje i u lidí, kteří mají dobrou ústní hygienu a nemají zubní kámen. Roli zde pravděpodobně hraje dědičnost. Odlišit od sebe parodontitidu a parodontózu v pokročilém stádiu v podstatě nelze. Úplné vyléčení není možné, ale pokud jsou dodržována doporučení lékaře, je možné oddálit ztrátu zubů i o několik let. Nezbytná je důkladná hygiena dutiny ústní, použití mezizubních kartáčků, speciálních kloktadel, zubních past a ústních vod.
Varovné signály
Bolest zubů a dásní: Bolest v oblasti zubů nebo dásní může naznačovat přítomnost zubního kazu, zánětu dásní nebo jiného problému.
Krvácení dásní: Zdravé dásně nekrvácejí. Krvácení při čištění zubů nebo jiných činnostech souvisejících s ústní hygienou může být příznakem zánětu dásní.
Zápach z úst: Pokud vám často nepříjemně zapáchá z úst, i když si pravidelně čistíte zuby, může to být způsobeno přítomností nežádoucích bakterií v dutině ústní, které způsobují zánět dásní a zubní kaz, ale i vážnějšího onemocnění, např. diabetu.
Změna barvy nebo tvaru zubů: Změny v barvě nebo tvaru zubů, jakož i nerovnosti nebo trhliny mohou být příznakem poškození zubní skloviny, které se může rozvinout v zubní kaz.
Jak potížím zabránit a na které orgány mají potíže se zuby vliv? Čtěte v tištěném APŽ číslo 41.