Pro zdravá chodidla - Když každý krok bolí...

Chodidla patří mezi nejpřetěžovanější části našeho těla. Nesou celou jeho váhu, proto se na nich často odráží stav celého pohybového aparátu. Problémy jako například ploché nohy či haluxy a s tím související obtíže se zády, bolesti kloubů a svalů mohou častou souviset s nesprávnou péčí o chodidla. Jaké jsou nejčastější potíže? Lze jim předejít? A jak je řešit?
Není chůze jako chůze
Ač máme pocit, že chodit přece umíme odmalička, řada z nás se během pohybu dopouští řady chyb, které se pak odrazí na stavu chodidel. Jak vypadá správná chůze? První kontakt se zemí by měl být prostřednictvím paty a ten poslední skrz palec. Pro správnou chůzi je tedy nezbytná stabilní pata, pohyblivé přednoží a silné prsty, které jsou schopné tělo odrazit do dalšího kroku. Pokud chcete zkontrolovat, zda chodíte správně, vyzkoušejte se projít naboso a zamyslete se, jak se vaše chodidlo dotýká podložky.
Boty dolů, ale…
Před deformitami nohou nás paradoxně může ochránit to nejpřirozenější, chůze naboso. Do tří let věku se utváří klenba chodidla, proto by dítě mělo čas od času chodit bosé, a to například v létě, když může chodit po trávě nebo písku. Ani doma není nutné stále děti obouvat do bačkůrek. Předejdeme tak vzniku tzv. ploché nohy. Pokud celý život nosíme nevhodnou obuv, kde nemáme dost prostoru pro prsty, příčná i podélná klenba chodidla ztrácí svou pružnost a krátké svaly chodidel se zapojují až při chůzi, nikoliv při stání. V dospělosti je příčinou ploché nohy většinou chronické přetěžování nohou, kdy se přidávají potíže s koleny, bolesti ve svalech a kloubech či křeče do lýtek. „Mezi faktory, které můžeme ovlivnit, patří nadváha a dostatečná stimulace chodidla pomocí přirozeného pohybu. Snadnou pomocí je právě chůze naboso po přírodním terénu, i barefoot obuv, a to jak u dětí, tak u dospělých. Platí zde však pravidlo, že na bosou chůzi je potřeba si zvykat postupně, zpočátku chodit kratší trasy zejména po přírodních terénech. Pokud barefoot používáte k chůzi po dlažbě ve městě, doporučuji střídat je s chůzí v klasických botách s pevnou měkkou podrážkou.“ říká fyzioterapeutka Iva Bílková z FYZIOkliniky na Praze 4.
5 cviků pro lepší krok
„Podle statistik průměrný Čech 8,5 hodiny denně prosedí, ale neaktivní chodidlo neodpočívá, jen přestává pracovat. Chybí-li nám rychlá chůze se zapojením celého těla a přidá se nějaké to kilo navíc, vše se na našich chodidlech projeví. Klenba se začne bortit, chodidla se oploští, případně se přidají problémy s vbočeným palcem, příliš vysokým nártem, patní ostruhou… Pokračuje to špatně nastaveným kotníkem a dalšími problémy a my jsme v začarovaném kruhu bolestí vznikajících ze špatné, nebo úplně chybějící péče o naše chodidla,“ vysvětluje pohybová specialistka ze studia Maiselovka Zuzana Rybářová (více o jejích kurzech na www.zuzica.cz). Ta doporučuje každému 5 cviků, které pomohou udržet chodidla zdravá. Cvičit je lze denně, pár minut, doma, proto je může zkusit úplně každý.
1. cvik: Pomoc pro palec (Foto na úvodním obrázku)
Postavte se tak, aby chodidla spočívala pod kyčlemi. Váhu soustřeďte na celou patu, palcový a malíkový kloub. Mezi palec a ukazováček si dejte malý míček tak, aby se prstce oddálily a palec směřoval rovně a dopředu. Variantou je také dát si kolem palců gumičku, chodidla oddálit od sebe a palce tak hezky dorovnat.
Další cviky najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 45 a něco málo ina našem webu.