Jaké domácí testy se nyní hodí a co vše prozradí o zdraví?

Nejčastějším zdravotním problémem spjatými s podzimními a zimními měsíci jsou respirační infekční potíže označované jako nachlazení. Při běžném onemocnění je základem léčby několik dní klidového režimu, dostatek tekutin a spánku, případně užívání léků proti horečce. Často se však nemoc může zkomplikovat tím, že na virovou infekci nasedne druhotná bakteriální infekce či se přidruží další potíže. Nebo se nezřídka může již od počátku jednat o onemocnění covid-19, u kterého je dobré mít se na pozoru. A právě v těchto případech se nabízí jako první udělat si samotest než vyrazit k lékaři a čekat v přelidněné čekárně.
· Covid, nebo viróza
Když na nás něco leze, říkáme si už třetím rokem, jestli to není covid. Příznaky virózy a covidu-19 však můžou být tak podobné, že sami nejsme schopni rozeznat, co nás dostalo do postele. Snadno to za nás ale zvládne právě samotest. Nejčastěji používané testy na covid-19 jsou testy antigenní, označované za rychlotesty, protože jejich výsledek se ukáže během pár minut. „Ty ukazují přítomnost, nebo naopak nepřítomnost virových antigenů. Spolehlivější metodou testování na onemocnění covid-19 jsou PCR testy. Jejich prostřednictvím se zjišťuje přítomnost viru SARS-CoV-2 v těle, který nemoc způsobuje. Lze ji odhalit dokonce ještě dříve, než testovaný začne být infekční pro okolí či pociťovat příznaky infekce,“ říká Lánová. Mimo tyto testy lze využít i testů na zjišťování přítomnosti protilátek proti původcům onemocnění. Takové testy mohou pomoci v základní orientaci o stavu protilátek proti konkrétnímu onemocnění, které se v organismu vytvořily po očkování nebo po prodělání nemoci. V lékárnách jsou dostupné testy k jednoduchému domácímu zjištění orientačního stavu protilátek proti původcům i několika onemocnění současně, např. protilátek proti původcům chřipky A, chřipky B, proti respiračnímu syncyciálnímu viru (RS) a proti viru SARS-CoV-2.
· Antibiotika ano, či ne
Skvělým pomocníkem jsou domácí CRP testy, které nám napoví, zda nás skolila obyčejná viróza a můžeme zkusit samoléčbu, nebo je na místě navštívit lékaře, aby nám případně naordinoval antibiotika. CRP (C-reaktivní protein) je látka produkovaná lidskými játry v reakci na probíhající zánětlivé procesy v těle. Testování hladiny CRP v krvi je proto používáno jako rychlý a efektivní způsob, jak orientačně identifikovat případnou přítomnost zánětlivého procesu v těle. „U zdravého člověka by koncentrace CRP v krvi měla být nižší než 5 mg/l, zatímco vysoké CRP nad 50–100 mg/l se považuje za hodnotu ukazující na přítomnost bakteriální infekce, nebo zánětlivého procesu v těle. Hodnoty mezi 6 a 35 mg/l obvykle provázejí infekce virového původu a hodnoty mezi 35–50 mg/l se mají za hodnoty v tzv. šedé zóně. Jsou-li zjištěny, doporučuje se monitoring jejich dalšího vývoje,“ vysvětluje Lánová. Orientační hodnotu hladiny C-reaktivního proteinu v krevní plazmě lze určit pomocí domácího testu pouze z pár kapek kapilární krve z bříška prstu ruky.
Prevence je základ
Kromě domácích testů, které můžou upozornit na konkrétní zdravotní problém, existují také ty, které se zaměřují především na prevenci a vypovídají mnohé o aktuálním zdravotním stavu daného jedince. U nás je najdete třeba pod značkou Macromo, která nabízí různé balíčky, např. Ženské zdraví, Zdravé srdce či Zdravá játra. Použití je jednoduché: v pohodlí domova si z prstu odeberete pomocí přiložených nástrojů malé množství krve, vzorek dle instrukcí pošlete do specializované laboratoře a do tří dnů obdržíte výsledky rozboru spolu s doporučením pro zlepšení vašeho zdraví do aplikace Macromo. „Když jsem se sám potýkal se zdravotními problémy, kterým jsem mohl včasnou prevencí předejít, uvědomil jsem si, že je čas přinést inovace do oblasti krevních testů. Díky krevním testům Macromo mohou lidé sledovat ty klíčové ukazatele, které mohou odhalit počínající onemocnění. Změnou životního stylu nebo s pomocí lékaře pak může každý pečovat o své zdraví a vyhnout se dlouhodobým komplikacím spojeným s pozdní diagnostikou problémů. Hlavní je vědět, protože když víme, můžeme jednat,“ vysvětluje Michal Pohludka, spoluzakladatel společnosti Macromo.
Co ještě napoví? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 46.