Zdravější Vánoce bez kil navíc - Řekněte přejídání NE!

Vánoční svátky máme spojeny s hodováním. Na stole nesmí chybět smažený kapr či řízky, bramborový salát, vánočka nebo cukroví. Pro nás dospělé pak nechybí ani nějaký ten alkohol. Proto obvykle většina z nás během svátků nabere minimálně dvě kila navíc, které pak horko těžko shazujeme, nebo je už nesundáme nikdy. Řada lidí si pak vánočním přejídáním »zadělá« i na řadu zdravotních problémů. Jak si Vánoce užít jinak, zdravěji, a přitom chutně? Poradí naši odborníci!
Udělejte si plán
Určitě máte každý rok vymyšlené, jaké budete péct cukroví, kolik druhů a jaké suroviny k tomu potřebujete. Podle toho také nakupujete. Chcete-li si to srovnat v hlavě, napište si přesný seznam. Předejdete tak zbytečnému utrácení a také plýtvání jídlem, které by se mohlo zkazit a museli byste ho pak vyhazovat. „I u štědrovečerní večeře by mělo platit, že všeho uděláme jen tolik, aby se jídlo snědlo k večeři a nemuseli jsme dojídat velké porce kapra a salátu ještě na Boží hod,“ shrnuje RNDr. Pavel Suchánek, specialista na výživu z Fitbee s.r.o.
Odlehčené hody
* Trojobal není nutnost: Zkuste si letos vánoční menu zpestřit lososem. Pokud se kapra nechcete vzdát, pak jej nesmažte na pánvi, ale opečte v troubě. Nebo si připravte zdravější alternativu trojobalu a použijte k obalení strouhanku z celozrnného pečiva.
* Jogurt namísto majonézy: Bramborový salát můžete připravit místo z tučné majonézy například z řeckého jogurtu. Vaše srdce a cévy budou za tyto změny jistě vděčné. Brambory ve svém jídelníčku můžete ponechat po celý rok. Jsou skvělým zdrojem mnoha vitamínů a minerálů a díky obsahu draslíku pomáhají snižovat vysoký krevní tlak i cholesterol.
* Zdravější sladidlo: Třtinový cukr, med nebo rostlinné stévie může být zdravější alternativou, jak osladit těsto na vánoční cukroví.
* Vyměňte alkohol za nealko: Alkoholické nápoje nejenže přinášejí tělu tzv. prázdné kalorie, navíc zvyšují chuť na jídlo, zejména to tučné a mastné. Nahraďte alkoholické nápoje nealkoholickými, i ty mohou být chuťově zajímavé. Pokud se ho nechcete úplně vzdát, dejte si třeba jen skleničku na přípitek.
Pár zásad
* Všeho s mírou: Ani pokud si připravíte lehčí jídla, nesmíte jich sníst příliš. „I když použijete celozrnnou mouku, med nebo třtinový cukr, mějte na paměti, že energetická hodnota pokrmu je v podstatě stejná,“ upozorňuje Suchánek. Také platí, že zákazy zvyšují touhu. Čím déle si něco odpíráme, tím více to chceme. Řešením jsou menší porce!„Spíš než nahrazovat v bramborovém salátu majonézu jogurtem, doporučuji všem dopřát si menší porce, doplnit jídlo zeleninou, která pomůže rychleji zasytit, vychutnat si jídlo všemi smysly, a hlavně naslouchat svému tělu a respektovat pocit sytosti,“ radí zakladatelka a lektorka Pro Fit Institutu MUDr. Marie Skalská.
* Jezte v klidu: Předsváteční i sváteční období je často uspěchané. Jídlo chce ale čas! K jídlu si proto vždy sedněte a vychutnejte si ho.
* Neuždibujte: To bývá častý nešvar při přípravě jídla. Nálož kalorií tímhle způsobem sníte mnohem dříve, než si k jídlu stihnete sednout. Odborníci radí soustředit se na tzv. vědomé stravování. „Nejhorší je průběžné uždibování mezi hlavními jídly, kdy si necháte třeba tác s cukrovím na stole, a pokaždé když jdete okolo, si kousek dáte,“ dodává MUDr. Skalská.
Pozor, na nápoje!
Pitný režim je pro správné fungování metabolismu velice důležitý. Dejte přednost obyčejné vodě před slazenými nápoji a limonádami. Zapíjet vánoční večeři sladkou limonádou je pořádná kalorická nálož a je zcela zbytečná. Těchto nápojů se snažte vyvarovat i během roku a o svátcích, kdy je kolem přemíra sladkostí, si na ně dávejte ještě větší pozor. Stejně tak se vyhněte většímu množství černé kávy, silného černého čaje a alkoholu. Dodržení pitného režimu také pomůže jako prevence přejídání. Pokud také před každým jídlem vypijete sklenici vody, tak si více zaplníte žaludek a nebudete mít potřebu tolik jíst. Především při vánočních hostinách se tato rada bude hodit. Obvykle slýcháme, že dospělý člověk by měl vypít kolem 2 litrů tekutin denně. „Současná doporučení ohledně potřeby tekutin se pohybují okolo 30 ml na kilogram optimální hmotnosti. Při fyzické aktivitě se potřeba tekutin samozřejmě zvyšuje, hodina cvičení znamená od 750 ml do 1 litr tekutin navíc, a to podle intenzity. Základem pitného režimu má být voda." říká výživový specialista Pavel Suchánek. Za tekutiny se ale považují také polévky, mléko, ovoce nebo zelenina. Příjem tekutin je závislý také na vnější teplotě, v zimních měsících pijeme zpravidla méně.
Jak jíst zdravě nejen o svátcích najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 50.