Výpadky paměti a potíže se soustředěním často souvisejí se stresem a psychickým vyčerpáním...
Každý občas něco zapomeneme, nebo se špatně soustředíme. Když se ale začnou chyby množit, je potřeba se zamyslet, zda je s námi všechno v pořádku. V období před svátky i během nich jsme si v touze mít všechno perfektní moc neodpočinuli, teď se na nás zase valí nové úkoly a k tomu jsme si možná dali nějaké tvrdé novoroční předsevzetí. Stres, vyčerpání, nedostatek spánku a psychická nepohoda jsou však příčinou toho, že jsme přetížení a mozek nám přestává sloužit, jak by měl. Odtud je krůček z mnoha dalším onemocněním. Co našemu mozku škodí, a co naopak prospívá? Jak dobře spát a zlepšit svou paměť? Naši odborníci poradí!
Mozek jako v mlze
Výraz »mozková mlha« označuje stav, kdy se člověk cítí malátný, má problém udržet myšlenku, trpí výpadky paměti a potížemi se soustředěním. Může být spojen jednak s vrozenými dispozicemi, ale často se projeví v důsledku nemoci nebo náročné životní situace. Jednou z nejčastějších příčin tohoto problému bývá nedostatek nebo snížená kvalita spánku, které narušují správné fungování mozku. Stejně tak působí i dlouhodobý stres. Přetěžování mozku narušuje rovnováhu chemických procesů v těle, vede k oslabení imunity a může mít závažné zdravotní dopady, jako například zvýšení krevního tlaku a další zdravotní potíže. „Pro dobrý spánek se hodí bacopa. Na podporu regenerace nervů je zase vhodný bělotrn a na zlepšení vedení vzruchu nervu javor babyka,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná. Schopnost soustředění a pamatovat si se mohou u lidí lišit. Někdo má neklidnou mysl celý život a může mít i diagnostikovanou některou z poruch pozornosti. Nejčastěji se vybavíme tzv. ADHD (Attention Defficit Disorder), jejímiž znaky jsou právě impulzivita, problémy s udržením pozornosti nebo hyperaktivita. I když je tento problém spojovaný s dětmi, lidé se s ním často potýkají celý život. Vhodné je vytvořit si mechanismy, které každodenní život usnadní, například pečlivé zapisování úkolů do diáře, vytvoření klidného prostředí pro práci či pravidelná sezení s terapeutem. K částečnému utlumení příznaků ADHD mohou pomoci i bylinky. „Na zklidnění doporučuji třezalku a lípu, které podporují relaxaci. Na poruchu pozornosti nám může pomoci gotu kola a jinan,“ doporučuje bylinkářka.
Psychika na nule
Leden a únor podle statistik patří k nejvíce stresujícím obdobím v roce. Ještě jsme si neodpočinuli po předvánočním shonu a svátcích, už jsou tady nové starosti a obavy, například kvůli financím či válečným konfliktům současné doby. Naší psychice nepomáhá ani nedostatek denního světla, více času stráveného ve vnitřních uzavřených prostorech, ať už doma nebo kanceláři, a také nepřízeň počasí kdy se střídá zima a teplo a v poslední době i časté deště. Také jde o období respiračních nemocí, od nachlazení přes chřipky a angíny, které rovněž ovlivňují naše duševní rozpoložení. A konečně spoustu stresu si přivozujeme s počátkem roku sami, kdy na sebe naložíme spoustu úkolů a předsevzetí. Pokud se tento tlak nahromadí, mohou se objevit stavy úzkosti a vyčerpání, které mohou přerůst v depresivní stavy či dokonce deprese. „Deprese je duševní nemoc, a je proto třeba odlišit ji od depresivních stavů,“ říká klinická psycholožka Mgr. Anna Říhová z psychedelické kliniky Psyon a rovnou vyjmenovává hlavní symptomy, které depresi provázejí: „Jsou to přetrvávající smutek, špatná nálada, snížený zájem cokoliv podnikat nebo absence radosti z oblíbených aktivit, pokles energie, zvýšená únava a celkově snížený elán.“ Podle odborníků se jedná o depresi tehdy, když výše uvedené stavy trvají alespoň dva týdny. Chceme-li se těmto stavům vyhnout, je potřeba si stanovit reálné cíle, zaměřit se na pozitivní věci a nesledovat denně zpravodajství. Pomůže pravidelný pohyb, odpočinek a čas na koníčky, některé potraviny jako např. ořechy, kakao či banány. V případě, že situaci nezvládáme sami, není ostuda se obrátit na odborníka.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 2.