AJURVÉDA - Klíč ke zdraví jsme my sami...

Ájurvéda je tradiční indický systém léčení, jejím cílem je uzdravování, udržování kvality života a dosažení dlouhověkosti. Důraz klade především na prevenci a za základ považuje posílit tělo natolik, aby bylo samo schopno odolávat škodlivým vlivům vnějšího i vnitřního prostředí. Sází přitom především na konzumaci správné stravy, zbavení se nevhodných stereotypů a naopak přijetí prospěšných návyků. Něco málo vám o ní prozradíme…
Každý jsme jedinečný
· Podle ájurvédy je vše ve vesmíru složeno z pěti elementů: éteru, vzduchu, ohně, vody a země. Všechny tyto prvky jsou součástí všeho živého (ale i neživého), a vždy dva elementy společně vytvářejí jednu ze tří základních energií nazvaných dóši, které se vyznačují určitými vlastnostmi ovlivňující naše fyzické i psychické zdraví. Jsou to váta, kterou spojuje vzduch a éter, pitta, jež je kombinací ohně a vody, a kapha, kterou tvoří voda a země. Každý z nás se již rodí s převahou některé z dóš s tím, že kombinace a proporce váty, pitty a kaphy u člověka určuje hlavně genetika, strava, životní styl a emoce rodičů v okamžiku početí. V každém z nás jsou tak dóši zastoupeny v různém unikátním poměru, a právě tím se od sebe lišíme – prakticky nenajdete na světě dva jedince se stejnou vrozenou konstitucí, tzv. prakriti.
· Ájurvéda dále říká, že je potřeba udržovat dóši v rovnováze, čili harmonizovat jejich vlastnosti a mít je ve správném poměru. V opačném případě může totiž nadbytek nebo nedostatek jedné z nich vést k nesprávné funkci některých orgánů nebo psychické nevyrovnanosti, a následně i ke vzniku onemocnění. Faktem však je, že poměr dóš během života není konstantní, ale různě kolísá, a to vlivem okolností, jako jsou jídlo, aktivita, spánek, cestování, věk, roční období a řada dalších. Tento aktuální stav, kdy jedna anebo více dóš stoupá a klesá, se nazývá vikrity. Kdo chce praktikovat principy ájurvédského léčení, měl by dobře poznat nejen své prakriti, ale také vikrity, protože jen tak bude na své cestě úspěšný. „Tady bych chtěla upozornit na jednu věc. Někteří lidí si řeknou »jsem taková a taková dóša, takže budu jíst pouze to a to« a vlastně berou konkrétní doporučení pouze jako návod. Jako když jdete k dietologovi a dostanete určitý jídelníček. Přitom ájurvéda má daleko větší přesah. A když ji správně pochopíme, naučíme se lépe vnímat sama sebe, své tělo i své potřeby, což pro nás bude ve všech ohledech našeho života jedině přínosné,“ vysvětluje odbornice.
Dóši ve zkratce
Jak už bylo řečeno, v každém z nás jsou zastoupeny všechny dóši v určitém poměru (čistých typů je skutečně velmi málo). Důležité je pochopit, které fyzické či psychické projevy máme od přírody a které stojí za naším momentálním životním stylem. „Nejjednodušší je si o tom něco přečíst, kdo chce jít ještě dál, může se obrátit na ájurvédského lékaře. U praktikování ájurvédských principů je však důležité nebojovat s nastavením, které je nám vrozené. Myslím tím nijak násilně ho nepotlačovat, protože díky němu jsem tím, kým jsem, ale samozřejmě ho ani ještě více nepodporovat. A úplně nejlepší je začít právě od stravy, která si jen sama o sobě dokáže s těmi mírnými projevy nerovnováhy poradit vcelku snadno a rychle. Další, co je důležité v souvislosti s dóšami zmínit, je fakt, že stavy, kdy jedna anebo více z nich stoupá či klesá, prožívá každý z nás, to však ještě nutně neznamená, že jsme nemocní. Nemoc se objevuje až tehdy, když je organismus již delší dobu v nerovnováze, což může být třeba i deset let od prvních náznaků potíží,“ upřesňuje Zuzana Klingrová.
Více o tajemství ajurvédy se dočtete v tištěném Aha! pro ženy číslo 3.