Přerušovaný půst pomáhá shodit kila navíc a udržet hmotnost!

Možná jste jedním z velkého množství Čechů, kteří si každoročně dávají na Nový rok předsevzetí, že zhubnou. A také se vyrojí celá řada zaručených způsobů, jak toho dosáhnout. Je pravděpodobné, že jste v této souvislosti narazili i na pojem přerušovaný půst. V tomto případě nejde o dietu, ale spíše o specifický stravovací plán či životní styl. V čem spočívá, jaké existují možnosti a zda je vhodný pro každého, rozebereme s odbornicí na výživu. Inspirovat vás mohou i celebrity, které nedají na tuto metodu dopustit.
O co jde
Zjednodušeně řečeno, je to stravovací plán, kdy se během dne střídá období, kdy jíme, s obdobím, kdy nejíme. Vychází z dob dávno minulých, kdy se lidé vyvíjeli jako lovci a sběrači a období hojnosti se střídalo s obdobím, kdy bylo potravy málo. Museli tedy energii čerpat ze zásob a jejich těla přirozeně spalovala tuk. Vývojově je tedy dáno, že lidské tělo se lépe vyrovnává s nedostatkem než s nadbytkem příjmu potravy. Dnes, když je jídla dostatek a žijeme převážně sedavým způsobem života, už nás k tomuto přirozenému půstu nic nenutí a mnohdy to s množstvím jídla přeháníme, aniž bychom vykonávali fyzickou práci nebo sportovali. Přerušovaný půst má mnoho variant. Všechny mají společné to, že se střídají pravidelné časové intervaly určené pro jídlo a pro půst. Doba spánku se započítává do půstu. Spíte-li 7 až 8 hodin a jíte cca 3 hodiny před spaním, máte po probuzení už větší část půstu za sebou.
Nejčastější varianty
* 16/8
Nejčastější forma přerušovaného půstu, kdy se 16 hodin postíme a 8 hodin je pak doba, kdy můžeme normálně jíst. V praxi to obvykle znamená vynechání snídaně hned po ránu, kdy první jídlo jíme cca mezi 10 až 11 hodinou dopoledne. Poslední jídlo bychom měli jíst cca 4 hodin před spaním, tj. mezi 18 a 19 hodinou večer. Během intervalu, kdy jíme, si je jídlo vhodné rozložit do dvou až tří větších porcí. Během intervalu půstu jen pijeme, a to čistou vodu, popřípadě neslazené čaje.
* 14/10
Funguje stejně jako 16/8, ale je doporučována začátečníkům, kteří s půstem ještě nemají zkušenosti. Nabízí delší časový úsek, kdy se jí – 14 hodin včetně spánku se postíte a v 10tihodinovém časovém intervalu pak můžete jíst. Stále platí, že snídani si dáme později, ne hned po probuzení, a poslední jídlo dne bychom měli jíst cca 3 hodiny před spaním.
* 5:2
Tento stravovací plán zahrnuje pravidelné jídlo 5 dní v týdnu a po dva dny v týdnu se jídlo pak omezuje na jedno jídlo denně s příjmem 600 až 800 kalorií. To v praxi znamená, že jíme pravidelně po celý týden mimo například pondělka a čtvrtka, kdy si dáme jídlo jen jednou denně.
Když chceme přitvrdit
Existují také zastánci přísnějších variant půstu. Jsou lidé, kteří drží přerušovaný půst v poměru 18/6, 20/4 a podobně. Dále je možné dodržovat i jeden 24hodinový půst jednou týdně. Pak jsou i lidé, kteří zkoušejí vydržet bez jídla 36, 48, nebo 72 hodin. Tyto varianty určitě nejsou vhodné pro ty, kteří s půstem teprve začínají. Někdy mohou mít tyto varianty hladovění i negativní vliv na zdraví a někdy mohou tělo paradoxně podnítit k ukládání tukových zásob jako reakci na nedostatek.
Více o přerušovaném půstu a které naše celebrity se v jeho duchu stravují najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 4.