Naordinujte si abstinenční měsíc Suchej únor, budete zdravější!

Již několik let světem vládne osvětová akce s názvem Suchej únor. Její podstatou je nedotknout se celé čtyři týdny skleničky s alkoholem. Zdravotní benefity pouhé měsíční abstinence jsou přitom obří. Není totiž žádným tajemstvím, že pití alkoholu zvyšuje riziko řady nemocí, včetně rakoviny, a snad nejvíce trpí naše játra. Stačí se vzdát pití alkoholu a hned po prvním týdnu se projeví výsledky. Zlepší se hydratace organismu, po dvou týdnech abstinence odzvoní pálení žáhy a tři týdny s sebou přinesou snížení rizika mrtvice a srdečních příhod. Dokonce se zlepší i kvalita zraku.
Pro většinu lidí je často přímo rituálem přijít z práce domů a dopřát si sklenku vína. O víkendu pak padne pár piv s přáteli a někdy se z nevinného popíjení může stát závislost. Pravidelné popíjení alkoholu má přitom bez debaty negativní vliv na naše zdraví. Statistiky přitom uvádějí, že alkohol je celosvětově hlavní příčinou nemocnosti a úmrtnosti, kterým lze předcházet. Podle Světové zdravotnické organizace je rovněž považován za rizikový faktor více než 200 onemocnění, jako jsou rakovina, řídnutí kostí, kardiovaskulární onemocnění, a zejména alkoholové onemocnění jater. Ve vyspělých státech je alkohol dokonce jednou z nejčastějších příčin jaterních chorob a míra úmrtnosti na jaterní cirhózu je v těchto zemích přímo úměrná spotřebě čistého alkoholu na obyvatele. V České republice je to 15 úmrtí na cirhózu jater na 100 000 obyvatel. Játra jsou tedy nejvíce zatíženým orgánem. „Více než 90 % alkoholu se metabolizuje oxidačními procesy právě v tomto orgánu, zbytek se vylučuje ledvinami, plícemi a kůží. Spektrum poškození jater způsobených dlouhodobou konzumací alkoholu je velmi široké a sahá od prostého ztukovatění jater až po alkoholovou hepatitidu a cirhózu,“ varuje internistka MUDr. Emilie Niedobová. I proto se v rámci celosvětové osvěty stal trendem Suchej únor, výzva, která nabádá k tomu nedotknout se celé čtyři týdny ani sklenky alkoholu. Odměnou bude velká očista organismu.
Naděje pro játra
Už po krátké době po vysazení alkoholu pocítíme úlevu. Játrům totiž stačí cca 3 až 7 dnů, aby se po intenzivní konzumaci alkoholu rozvinulo první stádium jejich poškození. Při pokračující konzumaci může pak dojít k zánětu a dalšímu poškození, které vyvrcholí cirhózou. Ta se při nadměrném pití rozvine průměrně po 10 až 15 letech, ale u velmi těžkých pijáků se může objevit již po 1 až 2 letech. „Onemocnění jater přímo souvisí s množstvím zkonzumovaného alkoholu. Většinu pacientů s cirhózou tvoří velmi těžcí pijáci. Kromě toho však alkohol působí synergicky s dalšími rizikovými faktory, jako je obezita nebo virové infekce. Při nadměrné tělesné hmotnosti se škodlivost alkoholu zdvojnásobuje – dvě láhve vína týdně se tedy z hlediska toxicity stávají pro játra čtyřmi. Podobné je to u infekce virem hepatitidy C,“ vysvětlila MUDr. Niedobová. Dobrou zprávou je, že játra se umí i docela rychle »oklepat«. Mají totiž výbornou regenerační schopnost. Zejména první stádium, tedy ztukovatení, jde poměrně dobře zvrátit. Stačí několik týdnů abstinence, k čemu je Suchej únor jako dělaný! Ulevit játrům a přispět k regeneraci může pomoci i užívání tzv. hepatoprotektiv. V poslední době jsou oblíbené zejména rostlinné přípravky, jako je třeba lék v podobě tobolek Essentiale. Nejdůležitější je ale abstinence. Co se s naším tělem děje týden po týdnu od vysazení alkoholu?
Zázraky týden po týdnu - Nejen o nich čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 5.