Svaly a klouby po jarní námaze - Když už něco bolí...

Je mnoho způsobů, které nám pomohou zbavit se bolesti, nebo ji alespoň zmírnit v domácím prostředí, aniž bychom hned museli ke specialistovi. Pokud ale bolest přetrvává a neustupuje, je na místě navštívit odborníka, a to buď ortopeda, nebo fyzioterapeuta, kteří navrhnou vhodné metody léčby včetně cviků, jež můžete provádět sami v domácím prostředí.
Protažení
Při protažení se zaměříme na celé tělo, nejen na partie, které byly nejvíce namáhané. Tomu, co nejvíce cítíme, například když nás po práci na zahradě bolí záda, můžeme věnovat více času. Vždy platí pravidlo, že bychom neměli protažení dělat do ostré nebo bodavé bolesti. Rozhodně není vhodné přestat se úplně hýbat, to jen prohlubuje blokádu kloubů i svalů. Jakékoliv cviky na protažení provádějte vždy pomalu do mírného tahu, a to v několika opakováních několikrát denně.
* Spánek
Je pro člověka nejlepší a nejdostupnější formou regenerace. Zdravý dospělý člověk by měl spát 7 až 9 hodin denně. Je dobré ytvořit si spánkovou rutinu, tj. chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu, před spaním se vyhnout se příjmu těžkých jídel, alkoholu a kofeinu a alespoň 30 minut před spánkem se vyvarovat obrazovek, jako jsou televize TV, mobil nebo počítač. Těsně před spánkem je vhodné se zklidnit, například pomocí teplé koupele nebo dechového cvičení. Pokud máme spánkový deficit a máme možnost si alespoň na 30 minut zdřímnout i po obědě, měli bychom ji využít.
* Masáže
Obecně zvyšují průtok krve svalem a mohou snižovat bolest svalů a kloubů po fyzické aktivitě. Masáž si můžete dopřát i doma zkrátka jen tím, že si po sportu nebo práci venku namasírujete bolavé svaly a klouby masážní emulzí. Pak je možnost zajít čas od času k profesionálovi na klasickou nebo relaxační masáž.
* Teplo
Uvolňuje svalové napětí. Když je sval zahřátý, uvolní se a lépe regeneruje. Doporučuje se ale spíše suché teplo, to znamená obklad pomocí nahřívacích polštářků nebo nahřátých ručníků. Někdy se také uvádí, že je dobré střídat teplou a studenou vodu např. ve sprše, což může mírnit bolesti svalů.
* Sauna
Kromě toho, že saunování podporuje imunitu, funkci srdce a cév a zlepšuje funkci dýchací soustavy, je také vhodné pro uvolnění svalového napětí. Odborníci doporučují jít do sauny v den, kdy fyzická aktivita byla jen mírná. Důvodem je to, že i při saunování dochází k velkým ztrátám vody v organismu, potíme se stejně, jako když intenzivně cvičíme nebo fyzicky pracujeme. Proto může pobyt v sauně po fyzickém vypětí být spíše kontraproduktivní a pro někoho i nebezpečný.
Pomůže i příroda - Jaké bylinky pomohou a mnohem více se dozvíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 13.