Jaro přeje práci na zahradě, jen se to nesmí přehnat...

Jaro je tu a nezadržitelně se otepluje. Zahrádkáři už pomalu začali po zimě uklízet a vylepšovat své zahrady, stříhat ovocné stromy a připravovat záhony na výsev zeleniny. Mnozí také častěji vyrážejí do přírody, ať už na procházky, nebo za sportem. Poté, co jsme v zimě spíše odpočívali, to může být pro naše klouby a svaly trochu šok a mohou nás také bolet. Jak bolestem předejít a co dělat, když už nás přece jen něco bolí, prozradí naši odborníci.
Zahrádkaření
Každý zahrádkář se někdy setkal s tím, že ho po celodenní práci bolela záda, nebo třeba kolena. Práce na zahradě je teď na jaře sice potřeba a úkolů je v pořadí více než dost, ale nic se nemá přehánět ani zde. Jde o prospěšnou pohybovou aktivitu pro zdraví, ze které navíc máme radost, ale může být riziková, pokud jde o bolesti svalů, zad a kloubů. A to hlavně u těch z nás, kteří nejsou zvyklí na pravidelnou fyzickou námahu a pohyb v zimě spíše opomíjeli. Nejčastější chybou, kterou při zahradničení děláme, je dlouhodobá jednostranná zátěž v určité poloze. Často jde o hluboký předklon s ohnutými zády, dlouhé klečení na jednom nebo obou kolenou, práce ve dřepu, nebo na všech čtyřech. Na tyto nezvyklé pozice tělo již po kratší zátěži reaguje nepříjemnou bolestí. Problém je také v tom, že jen málokoho napadne se při nebo po zahradničení protáhnout.
Jak se vyhnout bolesti?
* Nepodceňujte oblečení a obuv
Na jaře máme často tendenci podcenit oblečení. Sluníčko někdy sice krásně hřeje, ale na práci v tričku s krátkým rukávem to ještě není. V jarních měsících je vhodné mít při práci venku vždy dlouhé kalhoty a alespoň tři vrstvy oblečení, z nichž jednu můžeme odložit v případě, že je opravdu teplo. Vždy bychom měli mít krytá kolena, bedra, ramena a lokty. Ochrání nás to před sluncem, prochladnutím i následnou bolestí ztuhlých svalů a kloubů. Vhodné jsou i pracovní rukavice, zejména pokud trpíme například artritickými bolestmi kloubů na prstech rukou. Vždy dbejme na to, abychom na práci měli boty s pevnou patou a špičkou. Nikdy nevíme, na co šlápneme nebo o co zakopneme.
* Pořiďte si kvalitní náčiní
Investovat do nářadí, které při práci používáme, se vyplatí. Mělo by mít tak dlouhou násadu, abychom se museli co nejméně ohýbat či hrbit. Záda by měla být při práci rovná.
* Zkuste vyvýšené záhony
Jsou skvělým řešením nejen na jaře, ale po celý rok. Jde o zpravidla dřevěné nádoby naplněné zeminou, kde se dají pěstovat květiny, zelenina nebo třeba jahody. Velkou výhodou je, že není potřeba se k záhonům příliš ohýbat či dokonce lézt po čtyřech, když chceme vysévat zeleninu, zbavit se plevelu nebo je nakypřit.
* Pravidelně měňte polohu těla
Jsou nejlepší prevencí bolesti. Práci můžeme proložit krátkou procházkou, poskoky na místě a protažením ztuhlých svalů. Není jednoznačné, zda je lepší pracovat ve dřepu nebo kleku, to záleží na tom, co je nám pohodlnější. Vhodné je pozice spíše střídat, abychom si nevypěstovali blokádu svalů nebo kloubů. Když obnovujeme či sekáme trávu nebo vozíme něco v kolečku, měli bychom především mít rovná záda, nezaklánět ani nepředklánět při práci hlavu, abychom optimálně zapojili svaly celého těla. Průběžně je vhodné se i protahovat.
* Těžká břemena zvedejte správně
Pokud něco zvedáme ze země, je velkou chybou se předklonit a věc zvednou, to je pak velké riziko, že si se zády špatně hýbneme. Správně bychom měli břemeno zvedat ze dřepu s rovnými zády a hlavou v prodloužení páteře. Stejným způsobem břemeno i pokládáme.
Na co si dát pozor při sportu a jak předejít bolestem najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 13.