Jarní počasí nahrává pohybovým aktivitám venku, pozor ale na přetížení...
Jaro je tu a nezadržitelně se otepluje. Zahrádkáři už pomalu začali po zimě uklízet a vylepšovat své zahrady, stříhat ovocné stromy a připravovat záhony na výsev zeleniny. Mnozí také častěji vyrážejí do přírody, ať už na procházky, nebo za sportem. Poté, co jsme v zimě spíše odpočívali, to může být pro naše klouby a svaly trochu šok a mohou nás také bolet. Jak bolestem předejít a co dělat, když už nás přece jen něco bolí, prozradí naši odborníci.
Sport
Pravidelná pohybová aktivita udržuje psychickou i fyzickou pohodu, je nezbytná pro celkové zdraví a pomáhá svalům i kloubům. Pokud máme málo pohybu, namáháme jen určité svaly, které přetěžujeme. Navíc nemáme zpevněný střed těla a jsme náchylnější k bolestem zad. Pozor ale na přetížení, které se nemusí projevit hned, ale klidně až s odstupem několika hodin nebo druhý den po sportovní aktivitě. „V přiměřené míře je sport pro pohybový aparát přínosem, protože pravidelný pohyb pomáhá optimalizovat výživu v kloubech tvorbou a regulací kloubní tekutiny. Pravidelné používání svalů zabezpečuje jejich pružnost a zpevnění, a tedy optimální balanc a stabilitu kloubů,“ popisuje ortoped MUDr. Róbert Pituch. Zároveň však upozorňuje, že pokud je sportovní aktivita přehnaná a nárazová, může docházet k negativnímu efektu na klouby, což se projeví jejich zvýšeným opotřebením. „Dochází ke ztrátě rovnováhy mezi regenerací a degenerací kloubů a hrozí riziko rozvoje osteoartrózy či poranění části kloubu,“ vysvětluje odborník.
Pokud sportujeme nárazově a nepravidelně, hrozí nám také poranění svalů, vazů a šlach. Když jste v zimě opravdu jen lenošili, s příchodem jara se chcete začít hýbat a takzvaně přepálíte začátek, hrozí kromě namožení či natažení svalu z nezvyklého pohybu, také bolestivé natržení svalů, šlach či vazů, což může mít dlouhodobé následky.
Jak se vyhnout bolesti?
* S pohybem začněte pozvolna
Rozsah a intenzitu cvičení navyšujte postupně. Ideální je začít obyčejnou pomalou chůzí, kdy postupně prodlužujete vzdálenost i rychlost chůze. Pomoci mohou například hole na nordic walking, které pomohou rozložit zátěž nejen na nohy, ale také na ruce. Až později je možné zařadit například běh, u kterého by měli být opatrní všichni, kteří neběhají pravidelně, zejména pak jedinci s nadváhou, u kterých je pohybový aparát více zatížen. Vhodným pohybem je také jízda na kole, u které je také dobré zvyšovat délku a náročnost tras postupně. Skvělé je i plavání, pozor ale na správný plavecký styl, což je ten, kdy vydechujete do vody a nepřetěžujete zbytečně krční páteř.
* Nepodceňujte protažení
Po jakékoliv fyzické aktivitě nezapomínejte na protažení celého těla, vyhnete se bolestem svalů, které jsou po pohybu stažené. Protažením jednotlivých částí těla se můžeme bolesti svalů, které se obvykle dostaví následující den, zcela vyhnout nebo ji alespoň výrazně zmírnit. Možné je i užívání doplňků stravy s obsahem kolagenu, které zajistí větší pružnost svalů a odolnost kloubů.
* Dobře dýchejte
Když dýcháme správně, svaly se lépe okysličují a můžeme se vyhnout například píchání v boku při zátěži. Ideální je při fyzické aktivitě dýchat do břicha, nadechovat nosem a vydechnout ústy. To však může být těžší, než se zdá. „Špatná technika dýchání během pohybu, nejčastěji při běhu, nebo i rychlejší chůzi, může být příčinou známého a nepříjemného píchání v boku, což lze přeložit jako křeč bránice při její nedostatečné funkci. V takovém případě je vhodné zvolnit a intenzivně vydechovat do celé břišní stěny, abychom bránici protáhli a relaxovali,“ dodává Iris Mango, trenérka on-line fitness na www.Gymbee.cz.