Letní volno přináší i riziko drobných i vážných úrazů...

Školní rok je za námi a začínají vytoužené prázdniny a letní dovolené. Možná přemýšlíte, co zabalit, abyste se pojistili pro všechny případy, a kromě jiného řešíte i cestovní lékárničku, kterou upotřebíte jak u vody, tak na horách. Co by vám nemělo chybět v lékárničce na jakoukoliv dovolenou a co si určitě nezapomenout zabalit do batohu nejen na celodenní výlet do přírody, ať už pěšky, nebo třeba na kole?
Nejčastější příčiny zranění
* Přecenění sil vlastních nebo ostatních členů výpravy: Často se turisté na výlet po horách po delší pauze tak těší, že tak zvaně »přepálí« začátek, tj. naplánují si příliš dlouhou či náročnou trasu, kde může dojít k úrazům způsobeným únavou. Dalším problémem bývá nerespektování zdravotních omezení. Pohybujete-li se ve skupině, přizpůsobte tempo tomu nejslabšímu. Skupinu vede i uzavírá dospělý člověk v dobré fyzické kondici. Děti a senioři se pohybují uprostřed, nejdou napřed ani nezůstávají vzadu.
* Podcenění terénu, počasí a prostředí: To je časté právě v horách, kde se zejména ve vyšších nadmořských výškách může počasí měnit i několikrát během hodiny. Důležité je vědět, že zejména v horách nemusí být dobrý signál všude, kam se vydáme.
* Nevhodná obuv a oblečení: Obuv by měla být pevná, dobře vyšlápnutá s kvalitní podrážkou. Do hor či lesa jsou i v létě vhodnější dlouhé kalhoty jako prevence odřenin.
* Zanedbání pitného režimu: Zde platí pravidlo pít, i když nemáme pocit žízně. Vyhneme se tím bolestem hlavy, únavě, snížené pozornosti, která často vede k úrazu.
Jak ošetřit…
Puchýře
Jsou nepříjemností, která může na výletě vzniknout z nevhodné obuvi, i kvůli shrnuté ponožce. Pokud jste ještě v zátěži, puchýř pouze přelepte náplastí s polštářkem, abyste minimalizovali tření o obuv. Po návratu z výletu si nejprve důkladně umyjte nohy i ruce a pak puchýř propíchněte sterilní jehlou (sterilizujte alkoholem nebo ohněm) a opatrně vypusťte tekutinu. Je možné, že postup budete muset zopakovat, než se puchýře zcela zbavíte. Na noc puchýř nechte volně a přes den přelepte náplastí s polštářkem nebo speciální gelovou náplastí na puchýře, která zároveň hojí a obnovuje poškozenou vrstvu pokožky.
Škrábance a odřeniny
Výlety či procházky se občas neobejdou ani bez pádů či zakopnutí, ze kterých mohou vzniknout drobné oděrky, škrábance nebo odřená kolena a lokty. Odřeniny sice vypadají jako banalita, ale pokud se do nich dostanou nečistoty, mohou se zanítit a být velmi bolestivé. Proto je vhodné ošetření již v terénu, hned po jejich vzniku. Základem je poraněné místo umýt či alespoň otřít a vydezinfikovat a pak něčím zakrýt (náplast s polštářkem, šátek atd.), aby bylo chráněno proti mikrobům a dalším nečistotám.
Řezné rány
Kromě oděrek a sedřené kůže může v přírodě dojít i k řezným ranám a drobnému krvácení. Krvácení lze zastavit přiložením čisté látky nebo gázy na ránu a vyvinutím potřebného tlaku. Poté ránu vydezinfikujeme, odstraníme z ní drobné nečistoty a osušíme. Vhodné je pak ránu zakrýt. Možné je použít i přípravky k vlhkému hojení ran, např. speciální gelové náplasti, nebo masti a gely, které hojí a zároveň zastavují krvácení.
Popáleniny
Při venkovních aktivitách, ale i při nadměrném slunění může dojít ke vzniku popálenin, zejména na rukou při vaření či grilování. Nejprve začněte ránu ochlazovat tekoucí vodou po dobu asi dvaceti minut. To je třeba provést co nejrychleji. Dále je vhodné aplikovat gely, které hojí povrchové popáleniny a postiženou pokožku zakrýt a nevystavovat přímému slunci. Pokud je popálenina většího rozsahu nebo u dítěte, je vhodné navštívit lékaře.
Výron kotníku
Jde o jedno z nejčastějších poranění. V případě, že nás postihne, je důležité na nohu dále plně nenašlapovat a odlehčovat ji při chůzi. Kotník je vhodné zafixovat pomocí šátku nebo elastického obvazu. V následujících hodinách pak vzniká otok, který je dobré ledovat a nohu zvednout do výšky. Lehčí výrony lze zvládnout klidovým režimem, ledováním a krémy tišícími bolest. Závažnější poranění s výrazným otokem a hematomem pak většinou doprovází i poškození vazů, a je proto vhodné navštívit lékaře.
Když je úraz vážný…
Pokud se pohybujete v horách, volejte horskou službu na linku 1210, volání se automaticky přesměruje na nejbližší stanici horské služby. Vhodné je mít v mobilu i aplikaci Záchranka, která pomůže přesně lokalizovat vaši polohu a může vyslat signál i bez připojení k internetu. Mimo horské úseky, v obci, ve městě nebo na koupališti je vhodné volat Záchrannou službu na linku 155, případně linku 112.
Více o tom, co si nezapomenout s sebou na výlet a jak zabalit lékárničku na dovolenou najdete v tištěném Aha! pro ženy čísloi 26.