Terapeutka Lenka Ohara Kilčevská pomáhá naplno prožívat smutek, strach i radost!

Lenka Kilčevská (42) je žena, maminka dvou dětí a již šest let se věnuje terapii Cesta podle Brandon Baysová. Tato Američanka Cestu vytvořila jako praktického průvodce k uzdravení života a osvobození sebe sama. Než se Lenka na „cestu“ vydala, pracovala v developerské firmě a podle vlastních slov, budovala kariéru a žila v jakési šedé zóně. I když navenek vždy působila jako pohodářka, neuměla naplno prožívat emoce a užívat si život ve všech jeho barvách. Cesta jí oči otevřela a může pomoci i vám…
Lenko, jak jste se k Cestě dostala?
Už během své práce v developerské firmě mě zajímaly souvislosti. V té době mě trápila, mimo jiné, častá nachlazení a bolesti v krku. Dočetla jsem se, že krk souvisí s komunikací a chtěla jsem se na tento opakující se problém podívat. Absolvovala jsem semináře Zdeňky Jordánové zaměřené na práci s emocemi a jejich zdravým prožíváním. Tam jsem se náhodou dostala ke knize Brandon Bays – Cesta a věděla jsem, že tento proces sebeuzdravení chci absolvovat. To se mi podařilo, když jsem se dostala na její seminář v Praze, který mě nadchl. Terapeut se ze mě nestal ze dne na den, byl to delší proces provázený řadou intenzivních seminářů zaměřených na práci se sebou samým, svými pocity, zpracováním starých křivd, strachů i smutků a odpuštěním. Když uzdravíte sebe sama, můžete pak pomoci i ostatním, lépe jim porozumíte. Celý výcvik byl pak zakončen obhajobou případových studií.
Byl problém udělat si na terapeutický výcvik čas?
Vlastně nebyl. I když v té době byly mému synovi dva roky, šlo to, manžel nebo jeho maminka hlídali a já se mohla práci na sobě věnovat. Možná i proto, že hned druhý výcvikový seminář byl na téma hojnost. Tam jsme si měli možnost zpracovat, co pro nás znamená hojnost, nejen pokud jde o finance, ale také o množství volného času, vztahy, zdraví a mnoho dalšího.
Pro koho je Cesta určena?
Vlastně pro každého. Můj názor je, že v dnešní uspěchané době, by všem prospělo, aby alespoň jednou za půl roku absolvovali preventivní terapeutické sezení, kde se ponoří do sebe a prožijí svá skrytá trápení. Každý z nás se něčeho bojí, něco nebo někdo ho štve nebo se za něco stydí. Když se emoce jednou za čas uvolní, vyhneme se výbuchům nahromaděného vzteku, úzkostem, depresím nebo „zhmotněním“ těchto emocí v těle. Mně Cesta pomohla pochopit nejen sebe, ale i lidi kolem mě. Přestala jsem soudit, místo toho se snažím vnímat, z jakého popudu jednají, co za nezpracované zranění je uvnitř nich. Je až neuvěřitelné, jaký Cesta dokáže přinést vnitřní klid…
Jak často je terapii potřeba absolvovat a jak dlouho takové sezení trvá?
Délka sezení je obvykle 2-3 hodiny, někdy i déle. Pokud jde o počet, je to velmi různé. Mám klienty, kteří přijdou s konkrétním tématem, např. nemoc, trauma, závislost atd., těm pak doporučuji sérii sezení. Ale po jak dlouhé době se sezení opakují, to je na rozhodnutí klienta. Je to jeho jedinečná cesta, kterou si každý musí řídit sám. Já tu funguji jen jako průvodce. Rozhodně to není tak, že se scházíme jednou týdně na hodinu. Jsou i lidé, kteří přijdou jednou za čas na preventivní terapeutické sezení, nebo se chtějí zbavit strachu před pracovním pohovorem, zkouškou a podobně.
Kdo chodí na terapii nejčastěji?
Zhruba z 80% převažují ženy, nejčastěji ženy kolem čtyřicítky, které řeší problémy s dětmi či ve vztahu s partnerem nebo je jinak nenaplňuje život, který žijí. Často chodí klienti se zdravotním problémem, nejvíce jde o ženy s rakovinou. Obvykle jde o pacientky, které procházejí klasickou léčbou, ke které chtějí přidat práci na emocionální příčině svého onemocněnínebo potřebují pomoci s prožitím strachu z budoucnosti.. Inspirací je pro ně i sama Brandon Bays, která se díky Cestě nádoru zbavila. Další kategorií jsou pacientky, pro které klasická medicína už není schopna nic udělat. Kromě rakovinných nádorů mezi časté zdravotní potíže klientů patří různá autoimunitní onemocnění nebo psychické problémy, ke kterým do značné míry přispívají právě nahromaděné negativní emoce. Když si je tu prožijí, odpustí, zbaví se vnitřního napětí, obvykle se jim zlepší zdravotní stav jako celek.
Pokud jde o ženy s rakovinou, s čím jim můžete v rámci terapie pomoci?
S klientkami se ponoříme do emocí a díváme se na příčinu onemocnění. Mnoho mých klientek se setkalo s nějakou formou zneužití, o kterém většinou nikdy nemluvily nebo kterého si často ani nejsou vědomy. V terapii se vzpomínky spontánně objeví. Dále si zpracovávají své strachy - strach o rodinu, o to, co se by se dělo, když by tu nebyli. To vše tu mohou vybrečet nebo vykřičet. Další, co pomůže, je, když žena začne dávat sama sebe na první místo. Většinou tu zjistíme, že na prvním místě vždy byl někdo jiný a ani během nemoci se to nezměnilo. Na terapii postupně přenastavujeme tento dlouhodobý vzorec chování a v ideálním případě ženy pochopí, že když nedají péči a energii sobě, nemohu ji předávat ani dál, ať už dětem nebo v práci.
Zda je terapie vhodná pro děti a mnoho dalšího čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 23.