Jitka (43) z Líbeznic u Prahy - Z odpadu tvoří obrazy!
Je maminkou tří kluků, kterým od malička dává maximum. I kvůli nim chce, aby naše životní prostředí bylo co nejčistší a nejzdravější. To a láska k umění nakonec přivedly Jitku Lánskou (43) z Líbeznic u Prahy k upcyklaci. A co že to je? Jednoduše řečeno jde o práci s odpadem, kterému dává nový život. Protože je Jitka milovnicí kávy, začala se zabývat právě tvorbou z kávových kapslí, jejichž recyklace je poměrně složitá. Z kapslí nyní tvoří obrazy do interiéru, ale pořádá i tvůrčí workshopy pro veřejnost a zároveň vede Ekologicko-upcyklační programy ve školách a školkách.
Vystudovala Provozně ekonomickou fakultu na České zemědělské univerzitě v Praze. Už tady se zajímala o recyklaci odpadů. Po studiích ale Jitka zamířila pracovat do oblasti lidských zdrojů. „Svou první práci jsem získala ne díky praxi, tu jsem ze školy moc neměla, ale díky znalosti angličtiny. Pracovala jsem pro mezinárodní společnost Accenture, poskytující odborné služby v oblasti podnikových strategií a outsourcingu. V rámci společnosti jsem měla na starost klienta, kde jsem řešila otázky nemocnosti na pracovišti. Obvolávala jsem managery a radila jim, jak zajistit brzký návrat zaměstnanců do práce. Zní to z dnešního pohledu asi dost zvláštně, ale bylo to tak,“ směje se Jitka, která se poměrně rychle stala vedoucí týmu a následně manažerkou. Její další cesta vedla do personální agentury, kde se starala o nábor zaměstnanců, a nakonec zakotvila ve společnosti Nestlé, kde si vybudovala poměrně slušnou kariéru. „Když se mi v mých 32 letech narodil první syn Patrik, šlo všechno ostatní stranou. Věnovala jsem se naplno rodině a chtěla další děti. Vždy jsem toužila po třech, ale vzhledem k věku jsem si říkala, že už se mi to asi nepodaří. Vesmír to ale nějak zařídil a moje druhé těhotenství byla dvojčata Bruno a Maxmilián. Těm je dnes osm let,“ popisuje mladá maminka, která strávila s dětmi na rodičovské zhruba sedm let. „Věděla jsem, že se nemůžu naplno vrátit ke svému bývalému zaměstnání, bylo by to časově náročné a na úkor dětí, a to jsem nechtěla.“
První obraz
Jitka je milovnicí kávy a doma využívají kávovar na kapsle. „Když jsem pila svoji asi tak tisící kávu, zrodila se ve mně myšlenka vytvořit z barevných kapslí něco unikátního a krásného. Objevila jsem v sobě nápad vytvořit obraz do interiéru a vzápětí i vášeň pro tvůrčí techniku založenou na upcyklaci,“ popisuje umělkyně, která první obraz nazvala Oko a pověsila si ho doma v obýváku. Líbil se nejen rodině, ale i návštěvám. „Tehdy se mi začal rýsovat nápad, že by nebylo špatné vytvářet obrazy do interiéru i pro další lidi, a to v ideálním případě na míru. Konkrétní obrazy na přání zákazníka do určitého prostředí.“ Připravit kapsle, aby z nich bylo možné vytvořit obraz, je poměrně časově náročné. Je potřeba odříznout hliníkové víčko, vysypat kávovou sedlinu (tu lze použít jako ekologické hnojivo pro rostliny) a kapsli vymýt, dezinfikovat octem a vysušit. Pak už ji stačí rozplácnout gumovou palicí a je připravena k tvoření. Jitka tedy vytvořila další obrazy a v roce 2021 se poprvé představila na Open Art Festivalu v Praze. „Šla jsem do toho jednak s cílem poukázat na téma ekologie a možnosti upcyklace, ale hlavně s tím, že se z různobarevných kávových kapslí dá vytvořit barevně na míru vyladěný obraz do jakéhokoliv interiéru,“ upřesňuje. Lidé se u Jitčina stánku zastavovali a zajímali se, z čeho obrazy jsou, ale nikdo si tehdy nic nekoupil. „Potkala jsem se tam i s jedním umělcem, který mi dal pár tipů pro tvoření, a nabídl mi možnost vystavovat v pražské Galerii Zátiší. Výstavu jsem tam měla na jaře 2022, ale bohužel v té době zrovna začala válka na Ukrajině a lidé měli jiné starosti než si kupovat netradiční obrazy,“ říká Jitka.
Nový směr - Více čtěte v tištěném APŽ číslo 46.
Více o práci Jitky Lánské můžete zjistit také na: https://www.obrazzkapsle.cz/.