Zdena (84) získává dárce kostní dřeně - Na začátku byla vnukova nemoc...
Její vnuk před mnoha lety onemocněl leukémií. Naštěstí vše dobře dopadlo, ale Zdenu Wasserbauerovou (84) z Otrokovic to přimělo začít se zabývat problematikou dárcovství kostní dřeně. O té doby díky ní dostalo mnoho lidí novou šanci na život. Za 27 let dobrovolnické práce, osvěty a besed totiž získala do registru dárců kostní dřeně více než 35 tisíc dobrovolníků. Zásluhou jejího úsilí se tak desítky nemocných dočkaly potřebné transplantace. Přitom u nás každoročně potřebuje kostní dřeň kolem sto dvaceti pacientů.
Radostné chvíle
Na druhou stranu ji třeba vloni potěšilo, když za ní přijel vyléčený Denis, jenž byl třikrát na transplantaci mezi 17. a 22. rokem. I na něj Zdena Wasserbauerová prováděla nábor. „Řekl, že má pro mě překvapení, ale prozradí mi ho až na Slováckém roku v Kyjově. Přijel tam s osmiměsíčním synem Michálkem. Naštěstí si zavčasu nechal zmrazit spermie. Tak jsem dostala krásný předvánoční dárek,“ usmívá se paní Zdena. Ve světě je akreditovaných 87 registrů dárců krve. V počtu úspěšnosti transplantací jsme na prvním místě, co do počtu na tisíc obyvatel. Dárcem se může stát zdravý člověk ve věku od 18 do 35 let, nesmí mít například cukrovku, vysoký krevní tlak, štítnou žlázu nebo astma. Pacient totiž přebírá od dárce i krevní skupinu a případné nemoci. Prodělaný covid naopak nevadí. Pro úspěšnou transplantaci je potřeba deset shodných transplantačních znaků. Paní Zdena provádí dodnes nábor po středních a vysokých školách, mezi vojáky, hasiči i veřejností přibližně 70krát za rok. Všude vysvětluje, proč je tak nutné mít velký počet dobrovolných dárců kostní dřeně. Na akci se jí přihlásí do registru výjimečně i 300 lidí. Občas se stane, že dotyčný vyplní přihlášku do registru, ale nakonec před samotným odběrem cukne. S tím se ovšem musí počítat. Paní Zdenu to však od její činnosti neodradí. „Chtěla bych umět mluvit jako Komenský nebo Palacký, možná bych potom uměla lidi více přesvědčit nejen k zápisu do registru, ale i k samotnému darování kostní dřeně. A dát tak někomu dalšímu naději na život.“
Na pomoc Matějovi
Už rok a půl se paní Zdena snaží také získat vhodného dárce kostní dřeně osmiletému Matěji Křížkovi ze Zlína. Tomu ve dvou měsících zjistili lékaři vzácnou Diamond Blackfan anemii, kterou má v Česku asi jen deset dětí. Je závislý na krevních transfúzích, které dostává pravidelně každé čtyři týdny. Ty jsou sice účinné, nejsou však dlouhodobě udržitelným řešením. „Byla šance v dalším sourozenci, ke kterému jsme se nakonec odhodlali, kdyby došlo u nich ke shodě. To se však nestalo,“ říká Matějův táta Michal Křížka. „Matěj je hrozně chytrý. V březnu byl v Brně na důkladném 40minutovém vyšetření v tunelu. Před tím mu řekli, že kdyby to nemohl vydržet, ať dá vědět a vyšetření se na chvíli přeruší. Primář podotkl, že to kolikrát nedají ani dospělí. Matěj to vydržel celou dobu, protože ví, že mu jde o život. Vyšetření ukázalo, že u něj krize ještě nenastala, ale kdo ví, co přinese čas,“ říká Zdena Wasserbauerová.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 45.