Rozálie (33) a Lukáš (28) chovají francouzské buldočky a pořádají lekce jógy se štěňaty!
Jóga je stále populárnějším cvičením pro ženy a muže všech generací u nás i ve světě. Dělí se na mnoho typů, mezi nimiž si vybere opravdu každý. Rozálie Kopecká (33) a Lukáš Bíla (28) z Rousínova u Vyškova se ale věnují druhu, který se u nás teprve zabydluje, takzvané Pets Yoze. Jde o spojení jógy, tedy souborů různých cvičebních praktik a postupů prováděných se zaměřením na harmonii těla a mysli, a hravých štěňat. V čem je tato jóga přínosná? A jak takové cvičení probíhá?
Jóga se zvířaty je dnes populární v mnoha zemích světa, kde se cvičí nejen se psy, ale také s kůzlaty, lamami, plameňáky a dalšími. Každé takové cvičení má různá omezení a kritéria. Důležitá je především hygiena a bezpečnost, a to jak lidí, tak zvířat. Životní partnery Rozálii Kopeckou a Lukáše Bílu to však neodradilo od toho, aby tento typ jógy začali provozovat i u nás. „Na cvičení jógy se zvířátky jsme narazili na sociální síti. A velmi nás to zaujalo. Doma jsme měli vždycky pejsky. Tatínek je myslivec, měl chovatelské stanice drsnosrstých jezevčíků a ohařů. Časem, kdy jsem zatoužila po vlastním pejskovi, mi sestra pořídila francouzského buldočka. Dnes už máme s tímto plemenem rovněž chovatelskou stanici,“ prozrazuje na úvod Rozálie. Má sice vystudovanou obchodní akademii, ale celý život se věnuje koním. Stará se o arabské plnokrevníky, se kterými jezdí vytrvalostní závody. V současné době je na mateřské dovolené. O Pets Yoze začali s Lukášem uvažovat vážněji zhruba před rokem. Na začátku toho letošního se jim narodila štěňata, a tak se rozhodli uspořádat s nimi zkušební, ukázkovou lekci. Prvními, kdo ji podstoupili, byli jejich známí a přátelé, od kterých získali po cvičení kladnou odezvu. „Sama jsem si Pets Yogu chtěla vyzkoušet, protože zvířata miluji. Upřímně, pokud mi pořídíte auto, tak mi tím neuděláte takovou radost, jako když mi koupíte za sto korun krmení pro žirafy v zoo. Nad tím se budu potom rozplývat ještě další dva dny,“ přiznává s úsměvem Rozálie.
Jak to probíhá
Nelze zcela přesně říct, která štěňata jsou pro cvičení nejvhodnější. Nejoblíbenější jsou prý francouzští buldočci a welsh corgi, k vyhledávaným rasám patří i labradorský retrívr, maďarský nebo výmarský ohař, bordel kolie či australský ovčák. Rozálie cvičení jógy preferuje taková plemena, která jsou trochu většího vzrůstu. A vrh by měl mít minimálně čtyři štěňátka. „Máme to nastavené tak, aby na jedno štěňátko připadali pokud možno maximálně dva cvičenci. Nemělo by se stát, že bude cvičit třeba dvacet lidí a kolem budou pobíhat pouhá dvě štěňata. Je třeba, aby si to vše užil každý po svém a dostatečně se s nimi i pomazlil. Spousta lidí přitom chodí cvičit s kamarádkou, kamarádem nebo v páru. Takže si taková dvojice může užít jedno štěňátko společně,“ popisuje Rozálie. Jak taková lekce probíhá? Cvičenci provádějí ásány a štěňata běhají kolem, hrají si nebo odpočívají. „Často se nás lidé ptají, jestli musí celou lekci cvičit. Nemusí. Je to pouze jejich čas a záleží jen na nich, jak ho využijí. Kdokoliv a kdykoliv může jít za štěňátky, pohladit si je, pomazlit se s nimi. Stává se, že třeba najednou cvičí jen polovina a zbytek se mazlí se štěňátky,“ dodává Lukáš, který vystudoval elektrotechniku, obor slaboproud. Nejvíc je cvičení náročné pro lektory, protože i je štěňata oblažují svou pozorností. „Prostě to k tomu patří. Takže, když na lektorku naskáčou, následuje v józe krátká přestávka, všichni se tomu zasmějou a pak se zase normálně pokračuje ve cvičení. Hodina jógy tak není strohá, ale je uvolněná. Byla jsem také svědkem toho, že během lekce cvičila s lektorkou pouze jedna paní a všichni ostatní si hráli se štěňátky,“ usmívá se Rozálie. Každá hodina PetsYogy je samozřejmě zajištěná i z hlediska hygieny, protože se štěňatům samozřejmě mohou přihodit »nehody« v podobě loužičky. Členové týmu PetsYogy se postarají o okamžitý úklid, někdy jsou na lekci přítomni i samotní majitelé štěňat. „Záleží jen na rozhodnutí samotného chovatele, zda chce naše cvičení se štěňaty absolvovat. A také na tom, jak jsou štěňata stará. Ideální je s nimi cvičit až po sedmi týdnech od jejich narození. Většinou jdou ale od chovatele do jiných rodin už osmý týden. Ta, která se účastní cvičení, musí být aspoň jednou očkovaná. Jinak veškerá místa daná pro Pets Yogu, tedy včetně podlahy, pečlivě dezinfikujeme,“ líčí Rozálie s tím, že tým se skládá z certifikovaných instruktorů jógy, zkušených chovatelů a asistentů, kteří jsou zde, aby zajistili, že cvičení bude bezpečné, pohodové a nezapomenutelné.
Pozitivní účinky - O těch čtěte v tištěném APŽ číslo 38.