Jáchym (11) z Prahy trpí vzácnou vadou oční sítnice - Začalo to skvrnou…

Chodí do páté třídy, má rád počítačové hry a také hraje na trubku. Jáchym Macháček (11) je prostě normální kluk a jeho rodiče ještě před nedávnem ani nenapadlo, že budou muset řešit vážný zdravotní problém. Vadu, která by bez léčby mohla skončit i synovým oslepnutím na jedno oko.
Vloni v květnu si Jáchym všiml, že má na levém oku v zorném poli nějakou tečku. „Myslel jsem si, že je to moucha, nebo něco podobného, sice jsem to řekl rodičům, ale pak už jsem to neřešil,“ vzpomíná chlapec a máma Helena dodává: „Syn nám o problému sice řekl hned, ale jelikož si pak už dál nestěžoval a nic ho nebolelo, nepřikládali jsme tomu zvláštní váhu.“ Rodiče se domnívali, že jde o nějakou nečistotu, zrnko prachu, které se samo vyplaví a zmizí. Před začátkem školního roku si pak řekli, že by bylo dobré nechat ještě synův zrak zkontrolovat. „Při té příležitosti jsem po Jáchymovi chtěla, aby mi ukázal, jak čte. Na pravé oko bylo vše v pořádku, ale s hrůzou jsem zjistila, že na levé oko nečte vlastně vůbec a většinu zorného pole mu zakrývá nějaká skvrna. Přitom viděl dobře na dálku, třeba mi říkal, která tramvaj jede, když jsme stáli na zastávce,“ říká matka. Syna okamžitě objednali na vyšetření v místě bydliště.
Porušené cévy
U očního lékaře pak pomocí běžně dostupných přístrojů zjistili, že Jáchym na levé oko vidí opravdu špatně, ale neurčili, o co přesně se jedná. „Jelikož se jim sítnice oka nějak nezdála, poslali nás na vyšetření na Oční kliniku Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Systém zafungoval velice dobře, protože se syn dostal hned na to nejlepší pracoviště, kde pro něj dělají maximum,“ zamýšlí se Jáchymův táta Petr. Na klinice nejprve vyšetřovali podezření na tzv. uveitidu – ložiska hnisu, která se tvoří na sítnici a brání vidění, což je v populaci poměrně běžné. Pak to ale vyvrátili a přiklonili se k vadě cév na sítnici, které jsou porušené a propouští sekret, jenž pacientovi zamlžuje vidění. „Zajímavé je, že ani Jáchym si nevšiml, že na jedno oko vidí tak zle, vše mu zkorigovalo zdravé oko,“ uvažuje maminka. Díky novému přístroji Clarus 700 nakonec chlapci diagnostikovali vzácnou vadu cév sítnice, která je pravděpodobně dána geneticky, a přesně určili místa, kde k poruše vidění dochází a proč.
Jak to bude dál
Jáchyma zatím jeho problémy nijak neomezují ani ve škole ani v běžných aktivitách. Otázkou zůstává, jak to bude dál. Aktivně sice žádný sport nedělá, ale baví ho hra na trubku. „Uvidíme, co nám lékaři řeknou, až upřesní diagnózu. Taky se může stát, že trubku bude muset na čas odložit, kvůli nadměrnému tlaku, který by při hře na oko vyvíjel. Je možné, že to omezí i jeho další běžné aktivity…,“ uvažují rodiče.
Co k tomu říká Prof. MUDr. Jarmila Heissigerová, Ph.D, MBA z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Karlovo náměstí? Dozvíte se v tištěném Aha! pro ženy číslo 7.