Alarmující zpráva: Polovina mladých užívá nikotin! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 21. června 2024

Svátek slaví Alois, zítra Pavla

Alarmující zpráva: Polovina mladých užívá nikotin!

Řešením je podle expertů další zvyšování daní a prevence, v ní ale hlavní roli hraje prý především rodina.
Řešením je podle expertů další zvyšování daní a prevence, v ní ale hlavní roli hraje prý především rodina. (Profimedia.cz)

Češi často hřeší a své neřesti omezují jen pomalu! Velký výzkum o závislostech odhalil, že polovina mužů si dopřeje pivo alespoň jednou týdně a čtvrtina žen stejně často víno. Děsivé je zjištění, že polovina mladých užívá v nějaké formě nikotin.

Byť spotřeba klasických tabákových výrobků setrvale klesá a v současnosti cigarety denně kouří jen 15,9 % Čechů, rostoucí oblibě se těší nejrůznější alternativy. Mezi ně patří elektronické cigarety, zahřívaný tabák či nikotinové sáčky. V součtu s klasickými cigaretami nikotin užívá neuvěřitelných 50,2 % našinců ve věku mezi 15 a 24 lety. Řešením je podle expertů další zvyšování daní a prevence, v ní ale hlavní roli hraje prý především rodina.

„Apeluji na maminky a tatínky, pomozte nám vysvětlit dětem a dospívajícím, že nikotin je jed, rychle způsobuje závislost a podporuje vznik rakoviny. A to i v případě, že ho do těla dostanou zdánlivě neškodnou elektronickou cigaretou, nebo ochuceným nikotinovým sáčkem,“ řekl včera ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (64, TOP 09).

U dětí a studentů v Česku roste i popularita psychoaktivního kratomu vyráběného z listu tropické rostliny Mitragyna speciosa. V současnosti není zákony regulován a prodává se jako sběratelský předmět. Z celé populace ho pravidelně užívalo necelé procento, v kategorii 15 – 24 let ho však alespoň jednou zkusila čtvrtina (26,7 %) a pravidělně ho užívalo 3,2 %. Nejčastěji si ho objednávali přes internet (38,6 %), především mladí si ho ale pořizovali i přes prodejní automaty (15 %).

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.