Civění na obrazovku způsobuje nemoci: 6 problémů kvůli mobilu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Civění na obrazovku způsobuje nemoci: 6 problémů kvůli mobilu

.
(vivo Tech GmbH)

Velkou část svého bdělého času trávíme zíráním do mobilního telefonu. Kromě dětí je to problém i dospělých a seniorů. Vyvolává to řadu problémů.

1. Narušení spánku

Mobilní telefony vydávají modré světlo, které zamezuje produkci spánkového hormonu melatoninu. Podle studie na adolescentech mají ti, kdo koukají do mobilu ještě 90 minut před ulehnutím, dvojnásobnou šanci že se nevyspí dobře a trojnásobnou, že budou ospalí v průběhu následujícího dne.

2. Riziko nádorů

Mobilní telefony, vydávají radiofrekvenční (RF) energii, která je absorbována tělem. Podle studií na myších dokáže vyvolat nádory srdce specificky u samců a novotvary na mozku a nadledvinách u samců i samic. U lidí se nic podobného neprokázalo. Vědci upozorňují i na změny v objemu šedé mozkové hmoty.

3. Bolesti hlavy

Studie ve 100 nemocnicích v USA ukázala nárůst bolestí hlavy a krku od roku 2007, kdy byl představen iPhone. Takzvaný Text Neck Syndrom je spojen s namáháním oblasti krku způsobeným skloněním hlavy dolů při pohledu na obrazovku. Vede k bolesti krční páteře, horní části zad, ramen a hlavy, sníženému rozsahu pohybu a změnám v držení těla.

4. Závislost

Mobilní telefony a sociální média využívají stejné nervové obvody jako hrací automaty nebo kokain. Závislost na sociálních sítích, seznamovacích aplikacích a dalších online nástrojích může dosáhnout bodu, kdy jsou takové vztahy silnější než normální vztahy.

5. Deprese

Nadměrné používání telefonů může způsobovat úzkost a deprese. Nutno dodat, že u lidí, u kterých převažují pozitivní interakce na sociálních sítích, jsou deprese nižší. Nadměrné používání telefonů souvisí i s impulzivitou, poškozenou kognitivní funkcí, plachostí a nízkým sebevědomím. Lidé, kteří nadměrně konzumují sociální sítě, se trojnásob častěji cítí sociálně izolovaní.

6. Obezita

Děti a adolescenti, kteří tráví více než 5 hodin denně na mobilu, mají 43% šanci, že budou obézní. To je dvojnásobná šance. Děti civící často do mobilů mají i dvojnásobnou spotřebu sladkých nápojů, v 80 % případů kratší spánek a také méně cvičení než běžná populace.

3 rady, jak se bránit

a) Pravidlo 20/20/20

Po každých 20 minutách mobilování si dejte alespoň na 20 minut přestávku, kdy zvednete hlavu, srovnáte páteř a sledujete věci vzdálené alespoň 20 stop (6 metrů) daleko.

b) Čtěte knihy

Hodinu a půl před spánkem se neozařujte žádnými obrazovkami, ale čtěte si raději klasickou knihu nebo noviny.

c) Dejte si detox

Vypněte notifikace a naplánujte si zajímavý program v offline světě. Ideálně si naplánujte digitální detox v horách, kde není signál a není kde mobil dobít, takže musíte šetřit baterku.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.