Lékař Evžen Machytka: Kolik stojí hubnutí? 8000 Kč měsíčně! Doživotně
Ve středu vtrhla na obrazovky nová dokureality Extrémní proměny. Ve třinácti dílech uvidíme neuvěřitelné příběhy lidí, kteří zhubnou i přes sto kilo pod dohledem odborníků. Jedním z nich je i špička ve svém oboru, obezitolog a gastroenterolog MUDr. Evžen Machytka, Ph.D. (51).
Koho se obezita víc týká – mužů nebo žen?
„To je strašně zajímavá otázka a já narovinu odpovídám, že vlastně nevím. Ptal jsem se na to i svých kolegů. Předpokládáme, že je to zhruba vyvážené. Co vidím ve své ordinaci u těch, kteří mě vyhledají, je, že dvě třetiny našich pacientů jsou ženy a třetina muži.“
Ti to možná tolik neřeší.
„Ano, roli hraje i společenský tlak, kdy jsou kladeny větší nároky na ženu než na muže. Když je muž trochu silnější, je to bráno za normálnější, než když je silnější žena, kde vládne kult krásy mnohdy až hraničící s podvýživou. Když se podíváme na fotky modelek, nebo úspěšných žen v časopisech a spočítali bychom si jejich body mass index, tak většina z nich trpí podvýživou.“
Může vás člověk vyhledat přímo, nebo musí jít přes praktického lékaře?
„Nemusí. Síť našich ambulancí přijme každého pacienta, který řekne, že chce něco dělat a obezitou a v žádném případě nevyžadujeme doporučení. I z toho důvodu, že u nás významná část terapie není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.“
Na to jsem se právě chtěla zeptat.
„V českém zdravotnictví neexistují žádné obezitologické kódy na úhradu. Takže všechna pracoviště, která se snaží pracovat na pojišťovnu, si musí konzultaci vykázat jako třeba interní, v našem případě jako gastroenterologické, vyšetření. Ale neexistuje kód na obezitologické vyšetření, neexistuje úhrada pro účinnou farmakoterapii obezity. Jediné, co je hrazeno, je bariatická chirurgie (např. bandáž žaludku – pozn. red.).“
Jak rozšířené zákroky to jsou?
„U nás se dělá pouze dva a půl tisíce bariatických operací ročně, což je vzhledem k milionům obézních pacientů naprosto zanedbatelné číslo. Je to léčba, které se valná část populace bojí a nechce ji. Pro běžného člověka, který má průměrný plat, je ale dosáhnout na jinou účinnou léčbu velice těžké.“
Co pacienta čeká, když přijde k vám do ordinace?
„Od pacienta se snažíme získat celou řadu informací, tzv. anamnézu. Zjišťujeme, jakými onemocněními trpí, jaké užívá léky, jak se jeho obezita vyvíjela, kolik vážil v dětství a v osmnácti letech. Uděláme si krevní odběry, analýzu složení těla, abychom věděli, jaké procento jeho těla tvoří svaly a tuky. Následuje konzultace s obezitologem a s nutričním terapeutem. Pacientovi vysvětlíme, že to, co vidíme v Extrémních proměnách, je něco, co člověk většinou nedokáže dosáhnout sám.“
Bez odborníků.
„Přesně tak. Na začátku pacientovi řekneme tvrdá data – vy si prakticky nejste schopni pomoct sami. Pokud se rozhodnete jen pro úpravu životosprávy, šance, že se vám to podaří, je asi pět procent. Navrhujeme proto přidat léky, endoskopickou nebo chirurgickou léčbu nebo jejich kombinaci. Je potřeba si uvědomit, že obezita je chronické onemocnění. Definice říká, že je to chronické progresivní onemocnění, které má tendence se časem zhoršovat. A bohužel neexistuje jedno zázračné lusknutí prstu, které ho vyléčí.“
Jaké dostupné léky na obezitu jsou?
„Převážně jsou to injekce, ale existují i pilulky. Já nejen, že je předepisuji, ale také jsem je sám vyzkoušel.“ Vy jste taky hubnul? „Ano. Ze sto jedenácti kilo se mi podařilo zhubnout na současných devadesát čtyři, ale pod dohledem a za asistence lékařů.“
Říkal jste, že léčba není hrazena pojišťovnou. Kolik tedy stojí?
„Co se týká léků, tak finanční náročnost je podle jejich typu a podle dávkování někde mezi třemi až osmi tisíci korun na měsíc.“
Jak dlouho taková léčba trvá?
„Co se týče farmakoterapie obezity a pokud se nebavíme o lehčích případech, které jsou na hraně, tak takový pacient, který by splňoval kritéria pro Extrémní proměny a který by zhubnul na farmakoterapii, by na ní měl zůstat až do konce života.“
Opravdu?
„Každý se tomu diví, ale když máte pacienta s vysokým krevním tlakem, nikoho ani nenapadne, že by se zeptal, jak dlouho bude léky užívat. Každý řekne – on už to má napořád. A úplně stejně je to s obezitou.“
No dobře, ale proč pak alespoň nepřispívá pojišťovna?
„Já si myslím, že zdravotní systém na to jde úplně špatně. K lékaři přijde pacient s vysokým krevním tlakem a my mu nasadíme pouze symptomatickou léčbu, ale nikdo neřekne – on ten vysoký krevní tlak má proto, že je obézní. Tak proč nezasáhneme léčbou obezity a tím velmi pravděpodobně dojde k tomu, že vymizí i vysoký krevní tlak?“
To by mě také zajímalo.
„Myslím si, že je to hodně dáno tím stále panujícím pohledem veřejnosti, že obézní člověk si za to může sám, protože je líný a nezodpovědný. Ale takhle to není, je to nemoc, jako každá jiná a měla by se léčit. Doufám, že je jen otázkou času, kdy to napadne i naše zdravotní pojišťovny.“
Celý rozhovor naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (9. 3. 2025)