Unikátní výzkum: Čím chtějí být české děti? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Unikátní výzkum: Čím chtějí být české děti?

Povolání učitele mezi českými deváťáky vede.
Povolání učitele mezi českými deváťáky vede.  (Povolání učitele mezi českými deváťáky vede. )

Postavit se za katedru, pečovat o zvířata nebo sbírat medaile s českým znakem na hrudi. Takové jsou sny českých dětí o budoucnosti. A světe, div se, nejpopulárnější profesí pro současné deváťáky je učitel!

Každý by chtěl být youtuber nebo instagramová modelka? Takové představy občas panují o nejmladší generaci. Ve skutečnosti jsou ale liché. Z unikátního výzkumu vyplynulo, že děti z většiny preferují »tradiční« povolání. Zlatou příčku mezi vysněnými profesemi obsadili kantoři. A proč tomu tak je? „Sám sebe si můžu v nějaké profesi představit, jen pokud ji opravdu znám a dokážu se s ní identifikovat. Dnes však bohužel děti neznají dobře ani povolání svých rodičů. Ale učitelské povolání je pro děti uchopitelné, mají s ním nejvíce zkušeností,“ zdůvodňuje nejčastější odpověď Silvie Pýchová, ředitelka Partnerství pro vzdělávání 2030+ a členka poradního týmu prezidenta republiky pro vzdělávání.

Influencer až za uklízečem

Po učitelích byli druhou nejčastější volbou veterináři a další lidé, kteří pečují o zvířata. Broznovou pozici obsadili profesionální sportovci. Dále to byli specialisté v informačních technologiích jako třeba programátoři. Výzkum mezi deváťáky prováděla agentura PAQ Research pro Nadaci České spořitelny. Škála vysněných zaměstnání byla pestrá, obsahovala téměř šedesát různých povolání. Mezi nejkurióznější pak patřili pornoherec nebo striptér, který obsadil sedmnáctou pozici. Často skloňovaný influencer byl až na 43. pozici žebříčku. O čtyři místa ho tak porazil i třeba uklízeč.

Celý žebříček

1. učitelé

2. veterináři, ošetřovatelé, chovatelé zvířat

3. profesionální sportovci

4. programátoři, herní vývojáři, IT, etičtí hackeři

5. právníci, soudci

6. psychologové

7. lékaři

8. policisté

9. kadeřníci, kosmetičky

10. podnikatelé, obchodníci

11. architekti, stavaři

12. kuchaři

13. herci, tanečnice

14. zdravotní sestry 

15. zubaři

Celý článek naleznete v tištěné podobě Deníku Aha! (21. 5. 2024)

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.