Co čeká žáky a studenty? Novinky v maturitách a slovní hodnocení

Velké, byť postupné, změny má do života žáků, studentů i rodičů přinést novela školského zákona. Tu připravila skupina poslanců napříč stranami a vláda ji už schválila. Nyní se čeká, až proběhne legislativním procesem.
SLOŽITÝ ODKLAD
Odklad nástupu na základní školu má být nově možný pouze, pokud zdravotní stav dítěte dlouhodobě neumožňuje účast ve výuce. Žádost bude potřeba doložit doporučením lékaře specialisty a školského poradenského zařízení, lejstro od praktika tak stačit nebude. Počínaje školním rokem 2025/2026 se mají zápisy přesunout zpět na období od 15. ledna do 15. února. Změny by se měly poprvé uplatnit v příštím roce, budou ale nabíhat postupně během tří let, aby se na ně všichni stačili připravit.
ZNÁMKY UŽ NE
Novela zákona také navrhuje, aby byly děti v 1. a 2. třídě hodnoceny slovně, což je podle ministerstva běžná praxe v mnoha evropských zemích. Do tří let by pak měly být zrušeny i přípravné třídy. „Tyto změny mají za cíl zajistit spravedlivější a jednotnější přístup k odkladům školní docházky a podpořit plynulý přechod dětí z mateřských do základních škol,“ uvedl rezort školství. To se má ale projevit od roku 2027 v prvních třídách a o rok později ve druhých.
NOVINKY V JÍDELNÍČCÍCH
Státní zdravotní ústav připravil novou vyhlášku stravování ve školních jídelnách. Ta by měla být platná od září a plyne z ní, že ryby mají být nově každý týden na úkor jiného masa. Na jídelníčku má být i více luštěnin, ovoce a zeleniny. Nápoje pak nemají být slazené cukrem, medem, sirupem nebo šťávami z koncentrátu. Žáci pak mají smět jíst i vlastní jídlo.
SLUČOVÁNÍ MALÝCH ŠKOL
Novela školského zákona má přinést slučování malých škol v jedné obci. Pokud ta zřizuje dvě a více škol, každá by měla mít ke konci září nejméně 180 žáků alespoň jednou za poslední tři roky. To by se ale nevztahovalo na obce, které mají jen jednu školu, na speciální školy či ty, které vyučují v jiném jazyce. Původní malé školy by zůstaly zachované, fungovaly by pod jedním spojeným ředitelstvím.
MÍSTO ZKOUŠKY PRÁCE
Novela přináší i možnost nové formy školní maturitní zkoušky. Žáci by si v oborech stanovených nařízením vlády mohli zvolit tzv. komplexní profilovou práci s obhajobou. Jít by mělo o střední odborné školy, kdy by měli studenti možnost pracovat na profilové práci a získat tak praktické zkušenosti. „Jednotlivé předměty by se neověřovaly klasicky odděleně, ale tím, že by student prokázal schopnost provázat schopnosti a dovednosti v jedné práci,“ řekl náměstek ministra školství Jiří Nantl (45, ODS).
Zda škola bude tuto možnost nabízet, by záleželo na řediteli. Návrh přináší i možnost nahradit školní maturitní zkoušku nebo její část certifikátem, jít by mohlo o zkoušku z cizího jazyka i z dalších vzdělávacích oblastí, například z IT dovednosti. Ministerstvo by podle návrhu vydávalo seznam standardizovaných zkoušek.