Pro děti a vnoučata: Jak správně nastavit kapesné

Řada rodičů se dětem snaží osladit začátek školního roku kapesným. Tápou ale, jaká částka je vhodná a jak často peníze dětem dávat. Jak jsou na tom české děti s kapesným, zjišťovaly v poslední době hned dva průzkumy. Podle toho z České bankovní asociace (ČBA) dostávají kapesné tři čtvrtiny dětí. Jen necelá polovina ale pravidelně. Výši kapesného pak zjišťoval průzkum Banky Creditas. „Kapesné se zcela logicky odvíjí od věku dítěte. Čím je dítě starší, tím spíše kapesné dostává a současně narůstá i jeho výše,“ říká mluvčí banky Lucie Brunclíková. Jedno ale mají školáci společné bez ohledu na věk – kapesné utrácejí především za občerstvení a drobné radosti.
Kapesné zvedá inflace
S tím, jak rostou ceny, by mělo růst i kapesné. Většina rodičů to ale ví, a tak výše kapesného, které děti dostávají, stoupá. Oproti loňsku se zvedlo o zhruba desetinu.
Pořiďte dětem účet
Většina rodičů dává dětem peníze na ruku. „Je škoda, že skoro každé druhé dítě dostává peníze v hotovosti. Pro budoucnost dětí a mladých lidí je přitom hospodaření s penězi základem jako umět číst a psát,“ popisuje Zdeňka Hildová, ředitelka ČBA Educa, nutnost naučit děti hospodařit s virtuálními penězi. Nejčastěji podle průzkumu zakládají rodiče dětem první běžný účet ve 12 letech.
Podporujte samostatnost
Kapesné učí děti zacházení s penězi. Je dobré jim dopřát určitou volnost, dát jim důvěru i určitou zodpovědnost a nechat je platit z kapesného konkrétní výdaje. Podle průzkumu takhle postupuje řada rodičů...
Ve věku 6 – 11 let si 22 % dětí hradí další výdaje, nejčastěji dopravu a školní obědy.
Ve věku 12 – 14 let si 41 % dětí platí např. dopravu, školní pomůcky a jídlo.
Ve věku 15 – 17 let si 78 % dětí hradí alespoň něco, nejčastěji dopravu a jídlo.
Rada Aha!: Pokud si dítě musí z kapesného platit určité výdaje, počítejte s tím už při stanovení jeho výše.
Pravidelnost se vyplatí
Pravidelné kapesné dává podle průzkumu ČBA jen 46 % rodičů. Právě pravidelnost přitom učí děti správně rozložit výdaje a spořit. Třetina rodičů peníze dětem dává, ale ne pravidelně. Zbylá čtvrtina dětí pak žádné kapesné nedostává.