Finanční rádce Aha! Jak se bránit nefér půjčce

Potřebujete nutně půjčit peníze? Tak určitě nekývněte na první nabídku. Na trhu je řada poskytovatelů půjček, kteří nejednají fér a jen se snaží využít lidí v nouzi.
„Nepoctiví poskytovatelé často nabízejí půjčky s velmi vysokými úroky a skrytými poplatky, které výrazně navyšují celkovou částku ke splacení,“ vysvětluje Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz. Podle něj je úmysl vydělat víc na sankcích než na řádném průběhu půjčky typickým znakem neférovosti úvěrové společnosti. „Nefér poskytovatel se pozná i podle toho, že používá agresivní marketingové praktiky, nátlak nebo klamavé informace, aby klienta přiměl k podpisu smlouvy,“ upozorňuje Jermář.
Situaci rychle řešte
Pokud máte pocit, že jste naletěli na nefér půjčku, bez odkladu jednejte. Máte několik možností.
Kontaktujte poskytovatele
„Snažte se dosáhnout smírného řešení, například úpravou podmínek smlouvy nebo zrušením nevýhodných poplatků,“ radí Jermář. Poskytovatelé většinou vědí, že smírné jednání je vyjde levněji než oficiální řešení sporu.
Obraťte se na finančního arbitra
Nedohodli jste se? Podejte stížnost k finančnímu arbitrovi. Ten vám může pomoci například rozhodnutím, že vám poskytovatel vrátí zaplacené úroky.
Zkuste ČOI
Obrátit se můžete i na Českou obchodní inspekci. Poskytovatelé půjčky mohou spadat do její kompetence, podobně jako jiní poskytovatelé služeb na českém trhu,“ říká Jermář.
Poslední na řadě je soud
Problém je možné řešit i soudně, je to ale nákladné a náročné na čas. „Soudy jsou příslušné k řešení sporu s kterýmkoliv poskytovatelem úvěru na území ČR. Nevýhodou je potřeba právního zástupce a finančních prostředků k úhradě soudních výloh (i když je po skončení procesu můžete získat zpět),“ dodává Jermář.
Kdy pomůže policie
V nejzávažnějších případech můžete kontaktovat Policii České republiky. Například pokud máte podezření na spáchání trestného činu, jako je podvodná půjčka (vylákání zálohy, bez poskytnutí úvěru), kyberpodvod (vylákání citlivých informací pod záminkou poskytnutí výhodné půjčky nebo záchrany účtu u banky), když si na vás někdo vzal půjčku, agresivní vymáhání nebo vydírání.
Co potřebujete ke stížnosti
Při podání stížnosti budete potřebovat smlouvu o půjčce, dosavadní komunikaci s poskytovatelem a případné další důkazy o neférovém jednání. Rada: S podáním stížnosti vám mohou pomoci neziskové organizace zaměřené na pomoc dlužníkům (dluhové poradny) nebo specializovaný odbor městského úřadu, pod který svým bydlištěm spadáte.