Jurečka představil novinky v dávkách: Nová pravidla pro nezaměstnané!
Nejdřív nezaměstnaným přidat, později ubrat. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (43, KDU-ČSL) představil změny v podpoře, které chce přidružit do novely zákoníku práce.
Lidé by nově měli během prvních dvou měsíců v nezaměstnanosti dostat 80 průměrné čisté mzdy procent – dosud je to 65 procent –, kterou dříve vydělali za měsíc. Částka ale zároveň nepřesáhne 80 % průměrné hrubé mzdy (nyní 58 procent), která se každý rok mění – letos by tak strop byl 33 942 korun. Pokud by tedy člověk na podpoře bral v předchozím zaměstnání třeba 100 tisíc, nedostane víc, než je strop, tedy bezmála 34 tisíc korun. Částky se navíc sjednotí jak pro lidi na podpoře, tak pro ty v rekvalifikaci. „Cílem změn je zajistit lidem během prvních dvou až tří měsíců nezaměstnanosti lepší finanční podporu, aby měli čas najít lépe placenou práci,“ komentoval změny Jurečka. O co víc ale žadatelé na začátku dostanou, o to víc je stát »skrouhne« později. A tady se vše odvíjí od věku nezaměstnaného, kdy v posledním podpůrném období podpora sníží ze 45 na 40 procent. Více viz Jak se změní vyplácení.
Shoda v koalici
Opatření má být součástí zákona o zaměstnanosti, navázaného na flexibilní novelu zákoníku práce, která by měla platit už příští rok. Podle Jurečky je na něm koaliční shoda. „Toto jsme projednávali opakovaně v posledních třech měsících,“ uvedl ministr s tím, že novinka ohledně podpory v nezaměstnanosti by měla naběhnout až od 1. ledna 2026. Žádné další zásadní změny už se podle něj v zákoníku neobjeví a spolu s novým systémem podpor by se do něj neměly dostat ani kontroverzní výpovědi bez udání důvodu.
Jurečka po jednání s Pavlem: Piráty nikdo z vlády nevyháněl
Vyšší i pro »nováčky«
Zvýšit se má i výše příspěvku pro lidi, kteří nemohou doložit předchozí příjmy, typicky studenti po škole nebo matky po mateřské dovolené:
první 2 měsíce: 0,4násobek průměrné mzdy – 16 971 Kč (nyní 0,15násobek),
další 2 měsíce: 0,20násobek průměrné mzdy – 8 486 Kč (nyní 0,12násobek),
zbývající doba: 0,15násobek průměrné mzdy – 6 365 Kč (nyní 0,11násobek), *
ekvalifikace: 0,40násobek průměrné mzdy – 16 971 Kč (nyní 0,14násobek).
Kde na to vzít?
Opatření by mělo stát zemi asi 2,4 miliard korun ročně navíc – nyní Česko platí za podporu v nezaměstnanosti 10,5 miliardy korun. Kdyby začalo více vydělávat 100 tisíc lidí, do státní kasy by to mělo přinést zpátky 6 miliard díky vyšším odvodům. „Není to tak, že by každý dostal víc. Na začátku nezaměstnanosti lidé dostanou víc, ale pak na konci dostanou trochu méně,“ uvedl ekonom Filip Pertold (43). Toho, že by si někdo chodil pro podporu opakovaně, se Jurečka nebojí. „Tam se počítá s tím, že dotyčný musí být za 24 měsíců v práci minimálně 12 měsíců, a to období, kdy se na tu podporu může případně vracet, se z šesti měsíců, prodlužuje na devět,“ uvedl ministr.
Víte, že…
...podle Jurečky si lidé, kteří změní práci dobrovolně, přilepší v průměru o 12 procent. Ti odejití o 8 procent.
Anketa s Marianem Jurečkou