S finanční výchovou začněte včas: 10 rad, jak naučit děti šetřit | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 4. března 2024

Svátek slaví Stela, zítra Kazimír

S finanční výchovou začněte včas: 10 rad, jak naučit děti šetřit

Kasička
Kasička  (Profimedia)

Krize se zakousla hluboko do našich peněženek. V době, kdy rodiče musí otáčet v ruce každou korunu, je nutné učit šetřit i děti. „Finanční transakce jsou každodenní součástí života a porozumění penězům by mělo být rozvíjeno prakticky od útlého dětství,“ říká Martin Smrž, ředitel české kanceláře vzdělávací organizace Junior Achievement.

1. Začněte včas

Začít děti učit znát cenu peněz je nutné už v předškolním věku. Měly by chápat, že peníze se vydělávají prací a že bankomat je nevydá na požádání. Jenže podle průzkumů to dělá jen čtvrtina rodičů. Nepodceňujte své potomky a mluvte s nimi o penězích, o tom kde se berou a zač se utrácejí.

2. Ukažte hotovost

Seznamujte děti se skutečnými penězi. Ideální je hra na obchod, kdy má dítě určitou sumu peněz a musí nakoupit. „S mincemi a bankovkami dítě lépe uvědomí, kolik peněz vynakládá, kolik co si může dovolit,“ vysvětluje Smrž.

3. Jděte příkladem

Buďte dětem vzorem. Nemůžete učit děti znát hodnotu peněz, když sami utrácíte a neumíte šetřit. „Nejlépe se dítě učí praxí v rodině, a nejen teoreticky slovy,“ říká Zuzana Filipová, mluvčí Skupiny Moneta.

4. Dodržujte termín

U kapesného je důležitá spolehlivost a pravidelnost. Pro menší děti je vhodná výplata peněz na začátku každého týdne, aby si zvykly na práci s penězi. Postupně se interval vyplácení může prodlužovat.

5. Dávejte kapesné

Považujete kapesné za zbytečně vyhozené peníze? Tak pozor! Když děti žádné vlastní peníze nemají, půjčují si je od kamarádů. Podle průzkumu pro Českou spořitelnu čtvrtina školáků na druhém stupni opakovaně půjčuje od kamarádů a každému pátému se dluh nedaří splatit.

6. Nedávejte nic navíc

Loudí dítě nad rámec kapesného? Buďte důslední a dítěti žádné další peníze nedávejte. Jen tak se naučí hospodařit s tím, co má. „Školák by měl každopádně chápat, že pokud rychle utratí měsíční kapesné, na další si musí holt počkat,“ podotýká Martin Smrž.

7. Zkuste účet

Starším školákům můžete založit účet. „Díky on-line bankovnictví se naučí, že když si chce něco koupit, musí vědět, kolik má na účtu peněz, že nemůže všechno utratit najednou. A že pípnutí kartou u terminálu v obchodě se promítne do zůstatku na jeho účtu,“ vysvětluje Petr Šmíd z Air Bank.

8. Stanovte výši

Mluvte s dětmi o jejich denních potřebách a společně stanovte výši kapesného. Ta by měla být stálá a neměnná. Nedoporučuje se používat kapesné jako odměnu, nebo trest, např. za špatné známky.

9. Nechte je chybovat

Utratilo dítě kapesné hned za sladkosti a hry? Chybami se člověk učí! V klidu s ním proberte, kdy a zač peníze utratilo a promluvte si o tom, kde by se dalo pro příště utratit méně a co třeba úplně vynechat.

10. Udržte si přehled

Mluvte společně o tom, jak s penězi zachází. Dítě je nutné finančně usměrňovat co nejdříve, protože v pubertě už na rady rodičů moc nedá.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.