Petr Pavel na návštěvě Pardubic: Sedl do virtuální stíhačky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. července 2024

Svátek slaví Drahomíra, zítra Čeněk

Petr Pavel na návštěvě Pardubic: Sedl do virtuální stíhačky

Prezident Petr Pavel na Pardubicku (21.5.2024)
Prezident Petr Pavel na Pardubicku (21.5.2024) (Blesk:Martin Přibyl)

Poslední kraj chyběl k návštěvě prezidentu Petru Pavlovi (62). Pardubický. To ale včera spolu s manželkou Evou (59) napravil. Kromě jednání se zastupiteli byla na programu třeba návštěva továrny Explosia i zkouška leteckého simulátoru.

Program prezidentský pár odstartoval v továrně Explosia, která se zabývá výrobou výbušnin a střeliva a proslavila ji trhavina Semtex. Fabrika dodává i na válkou zasaženou Ukrajinu, což prezident ocenil.

Dopoledne Pavel s první dámou zamířili na krajský úřad, kde je přivítal hejtman Martin Netolický (41, SOCDEM). Prezident uvedl, že řada obcí má v kraji charakteristiku hospodářsky či sociálně ohrožených území, o čemž jednal i s hejtmanem. „Více než plošným programům je nutné se věnovat hodnocení měřitelných parametrů kvality života, které ovlivňují to, zda v nich lidé budou chtít žít,“ uvedl Pavel.

Prezident následně zamířil do Pardubické nemocnice, kde si prohlédl největší krajskou investici – nový centrální urgentní příjem za dvě miliardy korun. A pak už zamířil za vojáky do Centra leteckého výcviku na místním letišti, kde si Pavel mohl vyzkoušet letecký simulátor. „Absolvuje záchrannou misi civilního letadla – přilétne k letounu a pokusí se navázat spojení na zvukové frekvenci. Letoun zabezpečí a navede na přistání, tím pádem bude mise splněna,“ popsal simulaci jeden z pracovníků. Prezident si let užíval a v simulátoru strávil zhruba 20 minut.

Centrum spadá pod národní podnik LOM Praha. Podle Pavla bude plnit zásadní roli, a to pro přípravu personálu pro americké letouny F-35. „První skupina pilotů pro nový letoun bude připravena v USA, ale následně veškerý další výcvik bude probíhat už na našem území. Tady Centrum leteckého výcviku bude sehrávat kritickou roli,“ poznamenal prezident.

 Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.