Archeologický nález na Karlovarsku: Poklad z pravěku | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Archeologický nález na Karlovarsku: Poklad z pravěku

Nejvzácnější jsou jantarové šperky.
Nejvzácnější jsou jantarové šperky.  (Foto Aha! – K. Moravcová, ČTK/S. Kubeš)

Sto železných, zlatých, bronzových, ale hlavně jantarových šperků a předmětů. To vše nalezli archeologové na Karlovarsku. Pravěký poklad se nacházel v neporušeném komorovém hrobě u obce Močidlec.

K nálezu přivedla archeology práce detektoráře, který se v oblasti se svým přístrojem potuloval. „Narazil na bronzový předmět a ihned nás velmi korektně informoval. Ochotně pak s námi spolupracoval,“ říká karlovarský archeolog Jiří Klsák. Nalezené předměty datují odborníci na přelom starší a mladší doby halštatské, což je okolo roku 500 před Kristem. „Velké množství nalezených jantarových šperků je opravdu celorepublikově unikátní,“ pochvaluje si objev Klsák. Mezi šperky vynikaly zlaté náušnice a pozlacené náramky, bronzové spony a jehlice. Hrob byl ale výjimečný především z hlediska množství nalezených jantarových šperků.

Patřil významné osobnosti

Archeologové zjistili, že se jednalo o neporušený komorový hrob, který patřil elitnímu jedinci té doby. „Kosterní nálezy se však nedochovaly, proto nelze určit pohlaví ani stáří,“ říká Jiří Klsák. Díky nalezeným šperkům lze o něm ale říci, že měl styky s obchodníky z Pobaltí a severní Itálie.Přečtěte si
stml
22. 5. 2024 • 06:56

Z pravěku to asi nebude, že, spíš sí myslím že starověké nálezy,v pravěku ještě zlato ještě neznali, spíš pazourek a podobně,jinak jsou to krásné nálezy.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.