Richard Kubla (†74): Našli poklad po českém Carusovi | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 21. června 2024

Svátek slaví Alois, zítra Pavla

Richard Kubla (†74): Našli poklad po českém Carusovi

Civilní fotografie českého velikána Richarda Kubly. Ženy po něm šílely, byl dokonce třikrát ženatý.
Civilní fotografie českého velikána Richarda Kubly. Ženy po něm šílely, byl dokonce třikrát ženatý. (Foto Aha! – Karel Janeček, ČTK, archiv Viktora Velena)

Garáž rodiny Svobodových z Těrlicka na Karvinsku ukrývala desítky let poklad. Byla jím pozůstalost po světoznámém, dnes už pozapomenutém operním pěvci Richardu Kublovi (†74), jemuž říkali obdivně český Caruso.

„Richardova sestra Marie mě učila hudbu i němčinu, vlastně mě přijali do rodiny, když mi bylo tak 13 let. Proto u nás zůstala jeho veškerá alba, hudební zápisy, fotky i paměti tohoto významného tenora,“ řekla Aha! pamětnice Ivana Svobodová. Přišla do Českobratrské ulice v ostravském centru k domu, kde se Richard a Marie Kublovi narodili a kde oběma nyní odhalili pamětní desku. „K tetičce se jezdilo pořád. Co bylo zajímavé, strýček Richard byl třikrát ženatý, ale neměl žádného potomka,“ prozradila Anna Macháčová, jejíž matka byla sestřenicí tenora a na odhalení desky přijela se svou neteří.

Následně zazněl hlas samotného Richarda Kubly ze záznamového zařízení. Připomněl jeho divadelní kusy, zpíval v Ostravě, Vídni nebo v USA, kde všude se proslavil. „Nejraděj mám Bedřicha Smetanu,“ svěřoval se tehdy český Caruso. Vzpomínky na něj zaznamenal v knize muzikolog a historik Viktor Velek. „Jedná se o zcela výjimečnou a bohužel polozapomenutou osobnost světového významu. Byl ale i o trampem, fotbalistou, turistou i milovníka motorismu,“ uvedl autor knihy Český Caruso Richard Kubla s tím, že jeho sestra Marie mu byla celoživotní oporou.

Zpíval po zotavovnách

Jak se píše na webu Národního divadla moravskoslezského, byl Kubla po roce 1945 v rámci čistek v Národním divadle v Praze vyhozen a živil se koncerty v americké okupační zóně, zpěvem v krematoriu, v zotavovnách ROH, ozdravovnách. Po řadu měsíců byl sledován a následně vyšetřován STB, důvodem byla jeho tzv. závadová korespondence upozorňující na porušování demokracie v socialistickém Československu. Závěr života strávil v ústraní a s nedůvěrou k okolí. V závěru života se o něj starala Marie Šponarová, protože jeho poslední žena stačila v roce 1947 vycestovat do USA. Tou byla operní pěvkyní a profesorka rumunského původu zpěvu Nektar de Flondor. Před ní byl ženat s ostravskou lzpěvačkou Ludmilou Maškovou (1890 – 1976), v letech 1928 –1939 pak se zpěvačkou Vlastou Pešánkovou. On sám nestihl emigrovat a komunisté jej vystěhovali z bytu.

Pěvecká hvězda

Richard Kubla patřil podle slov ředitele Národního divadla Moravskoslezského Jiřího Nekvasila k tenorovým hvězdám 20. a 30. let minulého století. „Měl výrazný hlasový fond a v oblibě měl hlavně italský a francouzský repertoár. Na druhé straně se v roce 1915 zasloužil ve Vídni o uvedení Smetanovy Prodané nevěsty a Foersterovy Evy, které přeložil do němčiny,“ popsal ředitel Jiří Nekvasil. Ještě jako studentovi mu bylo nabídnuto angažmá v Metropolitní opeře v New Yorku, vystupoval kromě jiných i s Emou Destinovou.

V Evropě i v zámoří

Milovník opery a velký vlastenec Richard Kubla (1890 až 1964) působil v Lidové opeře ve Vídni, v pražském Německém divadle a pravidelně hostoval v Národním divadle. Vystupoval na zahraničních scénách v Budapešti, Hamburku, Chicagu, Káhiře, Mnichově či New Yorku.

Něco o desce

Autorem pamětní desky je Bedřich Mrkva, student Katedry sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity pod vedením docenta Jaroslava Koléška. Motiv je tvořen symbolem pro hudbu, zpěv, komunikaci mezi lidmi, ale odkazuje i na blízký vztah obou sourozenců. Sestře posílal dopisy, kde se vypisoval z frustrace z komunistického teroru v zemi.

Víte, že...

...k jeho nejoblíbenějším operám patřila Smetanova Prodaná nevěsta? Roli Jeníka ztvárnil 899krát!

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.