Rarita v opuštěném kostele: Skrývá poklad!
Poklad uprostřed kostela. Přesně to skrývá ve svých útrobách svatostánek sv. Bartoloměje v Přebuzi na Sokolovsku. Jde o gotickou křtitelnici z 15. století.
Kostel v nejmenším městě v Česku je celoročně kvůli špatnému stavu zavřený. I když by ho tamní farnost chtěla zachránit, nemá na něj dostatek financí. Podobně je na tom Přebuz samotná. A tak se dovnitř dostanou lidé jen výjimečně. Osmiboká křtitelnice vytesaná z přebuzské žuly, umístěná v přední části kostela, dokládá mnohasetletou historii této pohraniční obce.
„Pochází z předešlého kostela, protože ten současný je z konce 18. století. Křtitelnice je opravdový unikát, který u nás, a troufám si říct, že i ve střední Evropě, nemá obdoby. Je škoda, že kostel chátrá,“ posteskl si bývalý starosta nedalekých Kraslic a historik Otakar Mika.
Stříbro a cín
První písemné zmínky o Přebuzi jsou z roku 1553, kdy Viktorin Šlik udělil obci práva města. Již ve 13. století se tu dolovalo a rýžovalo stříbro. Později se zde začal těžit cín. Pozůstatky jsou tu patrné dodnes. Před válkou zde žili většinou Němci. Nyní je Přebuz spíše chatařskou obcí.
Na faře přespal
Josef II. Podnět k výstavbě kostela sv. Bartoloměje dal císař Josef II., který se v Přebuzi v roce 1766 účastnil mše a na tamní faře dokonce přespal. Samotný kostel má totiž dva předchůdce, je tak již třetím místním svatostánkem. Základní kámen současného byl položen v roce 1779.