Česko má novou kulturní památku: Ústí si cení svatého Materny
Je velmi nenápadná a přitom tak významná. Socha sv. Materny z Ústí nad Labem je novou českou kulturní památkou. Jde o pískovcovou sochu světce, který dohlížel v 17. století na nemocné ve špitálu na ústeckém Lidickém náměstí.
Zatímco původní ústav pro choré tu stával už od středověku společně s hřbitovním kostelem, pískovcovou sochu sv. Materny sem nechal umístit až ve druhé polovině 17. století zakladatel nového barokního špitálu, který nahradil ten původní. Jeho jméno nese i připojená pamětní deska. „Byl jím Johann Franz Rasch z Aschenfeldu, ústecký rodák, v letech 1646 – 1666 probošt metropolitní kapituly sv. Víta v Praze. Zvýrazněná písmena ve slovech po stranách erbu vyjadřuji chronogram MDCLVVIIIIII (1666),“ popsala ředitelka ústecké pobočky Národního památkového ústavu Lucie Radová. Z prostředí nemocných se socha přesunula v roce 1888 do výklenku zdi ve vstupní hale nedalekého chudobince v dnešní ulici Prokopa Diviše.
Od vína k chorobám
Svatý Materna, v českých zemích prakticky neznámý světec, byl pravděpodobně prvním biskupem v Kolíně nad Rýnem a Trevíru. Je patronem vinařů a jeho kult je dodnes živý na obou březích Rýna na německo-francouzském pomezí. Zasvěcení někdejších ústeckých špitálů této postavě snad souvisí s původem části prvních městských osadníků.