Na pražském Smíchově je nová socha, zřejmě první svého druhu na světě!
Chlápek na vysokém kole, takových soch po světě příliš nebude (nenašli jsme žádnou, všude šlapou jen na klasických). Na pražském Smíchově máme tak zřejmě první! Památník otci a synovi Kohoutovým, slavným výrobcům kol, můžeme obdivovat na dohled Železničního mostu.
V parku mezi ulicemi Svornosti, Hořejší nábřeží a U Železničního mostu se pyšně ze svého bicyklu rozhlíží zřejmě jeden z cyklistů Kohoutů. Plastiku zhotovili sochaři Petr a Karel Holubovi a je vyrobena z nerezu a plechu. Věnována je Janu a Josefu Kohoutovým, prvním výrobcům vysokých kol v Čechách i v monarchii z let 1879 a 1880.
Jan Kohout byl smíchovský strojírenský podnikatel (měl např. fabriku na parní mlýny) a v roce 1880 vyrobil jen tak pro zábavu vysoká kola pro syny Josefa a Františka. Šlo o první počin, který v Čechách inicioval rozvoj cyklistiky. Josef Kohout se stal top jezdcem své doby, stál u zrodu Českého klubu velocipedistů a jezdil daleko po Evropě. Také založil a vedl časopis Velocipedista.
Reklamní jízda do Vídně
Zajímavé je, že Josefovi bylo 16 let a Františkovi o tři víc, když jim otec kola postavil a vyslal je na propagační jízdu z Prahy do Vídně (360 km). Cestu zvládli na 25kilových strojích po nezpevněných cestách za dva a půl dne, což bylo o den rychlejší, než stihl urazit poštovní dostavník. Po návratu to byla v Praze veliká sláva a poptávka byla obrovská. Za deset let se vyrobilo téměř 1000 kusů. Dnešní cyklisté by měli vědět, že jeden exemplář měl hodnotu půlročního dělnického platu. V roce 1882 ve Vídni také na prvních rakousko-uherských závodech vyhráli František a Josef měření sil na všech tratích! A pozor! V roce 1885 dojel Josef až do Londýna!