Světový nález v Jáchymově: Vykopali obléhací zlaťák

Je jediná na světě. Numizmatický poklad, tzv. obléhací minci z roku 1529, objevili archeologové v Jáchymově. Navíc, nebýt důslednosti a pečlivosti, nikdy bychom ji nespatřili. Tady je příběh zlatého plíšku.
Turecký sultán Sulejman I. táhl roku 1529 s 250 tisíci muži a 300 děly dobýt Vídeň. Snahy byly marné. Ve městě se v té době razila nouzová měna, tzv. obléhací mince. Jednu takovou, zlatý čtvrtdukát, objevili archeologové přímo v domě zakladatele města Jáchymov Štěpána Šlika. Jde o světový unikát.
Jedinečnou a skvěle zachovalou zlatku o rozměrech 12,3 × 12,9 mm a váze 0,88 g objevil v roce 2023 David Černý z Národního památkového ústavu (NPÚ). „Mince by se nenašla bez jeho píle, protože se nacházela v prostoru, kde se nálezy již nepředpokládaly. Teď se snažíme navázat spolupráci s numismatiky ve Vídni,“ popsal Aha! archeolog Filip Prekop. Nález je nominován na cenu NPÚ Památky děkují v kategorii Objev, nález roku. Hlasovat lze na: www.npu.cz.
První čtvrtdukát
Mincí ze sedmnáctidenního obléhání Vídně roku 1529 je jako šafránu. „S totožným obrazem líce i rubu jsou známé stříbrné krejcary a zlaté půldukáty. Čtvrtdukát se podařilo najít zřejmě historicky poprvé,“ řekl numizmatik Jiří Hána, který platidlo vědecky určil.
Milionová hodnota
Protože se jedná o jediný známý exemplář, hodnota malé mince je hezky česky řečeno nemalá. „Cena by v dražbě mohla dosáhnout několika stovek tisíc i milionu korun,“ uvedl aukční analytik ART+ Jan Viduna.