Světový nález v Jáchymově: Vykopali obléhací zlaťák | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Světový nález v Jáchymově: Vykopali obléhací zlaťák

Na líci mince je vyobrazen erb rakouského arcivévodství.
Na líci mince je vyobrazen erb rakouského arcivévodství. (Foto Národní památkový ústav, Facebook, Google mapy)

Je jediná na světě. Numizmatický poklad, tzv. obléhací minci z roku 1529, objevili archeologové v Jáchymově. Navíc, nebýt důslednosti a pečlivosti, nikdy bychom ji nespatřili. Tady je příběh zlatého plíšku.

Turecký sultán Sulejman I. táhl roku 1529 s 250 tisíci muži a 300 děly dobýt Vídeň. Snahy byly marné. Ve městě se v té době razila nouzová měna, tzv. obléhací mince. Jednu takovou, zlatý čtvrtdukát, objevili archeologové přímo v domě zakladatele města Jáchymov Štěpána Šlika. Jde o světový unikát.

Jedinečnou a skvěle zachovalou zlatku o rozměrech 12,3 × 12,9 mm a váze 0,88 g objevil v roce 2023 David Černý z Národního památkového ústavu (NPÚ). „Mince by se nenašla bez jeho píle, protože se nacházela v prostoru, kde se nálezy již nepředpokládaly. Teď se snažíme navázat spolupráci s numismatiky ve Vídni,“ popsal Aha! archeolog Filip Prekop. Nález je nominován na cenu NPÚ Památky děkují v kategorii Objev, nález roku. Hlasovat lze na: www.npu.cz.

První čtvrtdukát

Mincí ze sedmnáctidenního obléhání Vídně roku 1529 je jako šafránu. „S totožným obrazem líce i rubu jsou známé stříbrné krejcary a zlaté půldukáty. Čtvrtdukát se podařilo najít zřejmě historicky poprvé,“ řekl numizmatik Jiří Hána, který platidlo vědecky určil.

Milionová hodnota

Protože se jedná o jediný známý exemplář, hodnota malé mince je hezky česky řečeno nemalá. „Cena by v dražbě mohla dosáhnout několika stovek tisíc i milionu korun,“ uvedl aukční analytik ART+ Jan Viduna.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.