Významný archeologický objev v Egyptě: Obří město mrtvých
Město na samém jihu Egypta, které po celou svou existenci představovalo jednu z nejdůležitějších křižovatek na světě. V Asuánu, kterému se jinak přezdívá »Brána černé Afriky«, objevili vědci ohromný komplex hrobek, díky němuž jsme zase o něco blíže k porozumění starověkým civilizacím.
První sídla byla v Asuánu postavena před 4500 lety, způsob života místních byl ale dlouho nevyřešenou záhadou. Jediným známým faktem tak byla především těžba žuly, kterou následně vyváželi do celého Egypta. Prakticky v každé starověké stavbě v okolí Nilu tak najdete asuánský kámen. A právě nový objev nám dovolil nahlédnout na obyvatele Horního Egypta z trochu jiného úhlu, než jen z pohledu šikovných obchodníků.
10 teras, 300 hrobů
„Lidé žijící v Asuánu pokryli hrobkami celý přilehlý vrcholek,“ vysvětlila milánská archeoložka Patrizia Piacentiniová. „Jde o opravdu unikátní objev,“ doplnila.
Její tým pátral v okolí starověkých památek pět let a největší průlom přišel právě nyní. Rozprostřené po deseti terasách našli přes 300 hrobek! „Třicet až čtyřicet procent pohřbených byly děti, od novorozenců po adolescenty,“ prozradila Piacentiniová pochmurný fakt.
Vyhladila je tubera
Ostatky tisíce let mrtvých těl odhalily, že obyvatelé trpěli především infekčními onemocněními, převážně pak tuberkulózou. „Objevili jsme i několik skupin, pravděpodobně rodin, které byly pohřbeny spolu. Nemoci tak vyhladily celé rodiny,“ komentuje archeoložka. „Na druhou stranu jsme ale našli také několik úkazů úspěšně provedené amputace nohy,“ pozastavuje se nad pokročilostí tehdejších lékařů. Vyprávění o hrobech zakončuje Piacentiniová ujištěním, že těla pouze prozkoumají a následně vrátí zpět na jejich právoplatné místo odpočinku.