Model tváře nejmajetnějšího panovníka všech dob: Tak vypadal král boháčů!
Jak asi vypadali faraonové? Většina z nás si okamžitě vybaví děsivé zlatavé sarkofágy s namalovanýma mandlovýma očima. Egyptští králové ale byli také jen lidé z masa a kostí, lišili se tedy tak moc od moderního člověka? Vědci mají jasno. Nelišili!
Mezinárodní skupina výzkumníku se s pomocí lebky a dalších ostatků mumie Amenhotepa III. rozhodla vytvořit digitální model tohoto významného starověkého panovníka. Po téměř 3500 letech tak má lidstvo konečně jasno. Nejbohatší král světové historie vypadal jako… herec Robin Williams (†63)!
Laskavá tvář
Stejně jako »Táta v sukni« či »Král rybář« měl Amenhotep kulatý obličej s jemnými rysy, laskavé oči a výrazný nos. S hercem jej pak spojuje také na svou dobu malý vzrůst. Zatímco Williams nepřekonal 170 cm, sluneční král měl dokonce jen 156 cm! V záznamech tak figuruje jako nejmenší faraon vůbec. Historické prameny ho pak označují jako zavalitého až obézního.
Byl to holkař!
„Velmi pravděpodobně jde o jednoho z nejbohatších mužů, kteří kdy žili,“ vysvětluje archeolog Michael Habicht z Austrálie. Během Amenhotepovy 37leté vlády (1390–1353 př. n. l.) zažil Egypt nebývalé období klidu a prosperity, kterého umně využíval především sám král. „Podle zdrojů ho velmi zajímaly ženy, nechal si dovézt stovky zahraničních konkubín, sbíral je do svého harému tak, jako lidé dnes sbírají známky,“ dodal Habicht. Podle rozborů zemřel faraon mezi 40. a 50. rokem života a zanechal pro svého syna Amenhotepa IV., známého jako Achnaton, říši ve vrcholné formě.
Prameny jeho bohatství
Obchodní diplomacie: Ekonomický růst nastartoval schopností obchodovat s Blízkým východem a Středomořím.
Stavební boom: Za jeho vlády vyrůstaly monumentální chrámy, paláce a sochy, jež upevňovaly jeho moc a prestiž.
Suroviny, obchod, daně: Úspěšně těžil zlato a další drahé kovy, vybíral daně od zemědělců a obchodníků.
Stabilní politické prostředí: prosperitu a rozmach země umožnilo jeho politika udržující stabilní a mírové prostředí.