Otazníky kolem nejslavnějšího faraona Tutanchamona: Měl masku ženy?

Patří k nejcennějším archeologickým artefaktům, jeho zlatá maska je známá z učebnic dějepisu snad po celém světě. Nad faraonem Tutanchamonem se vznáší i řada záhad. Vyřešíme je vůbec někdy?
Co o celebritě starověkého Egypta dosud víme? Šlo o jednoho z nejmladších egyptských vládců, na trůn nastoupil někdy kolem roku 1333 př. n. l., když mu bylo teprve devět let. Dlouhý život mu osud do vínku nedal, zemřel v devatenácti. Přesto se stihl oženit a zřejmě i zplodit potomky. Jeho hrob byl nalezen v roce 1922 ve známé lokalitě Údolí králů, přičemž mumii chránila ikonická pozlacená maska. A tím to končí. Nad dalšími okolnostmi jeho života už totiž visí pouze otazníky...
Jak zemřel?
Spekulovalo se o tom, že byl zavražděn, čemuž napovídala boule na lebce. Později se přišlo na to, že zranění zřejmě vzniklo až během mumifikace. Odborníci zjistili, že vládce měl podlomené zdraví. Trpěl Köhlerovou chorobou a celý život chodil o holi, kromě toho byl nakažen malárií. O život ho tak zřejmě připravilo banální zranění, s nímž si tělo nedokázalo poradit – zlomená noha.
Blesk Podcast: 100 let od nalezení Tutanchamona. Kdo to byl?
Je to skutečně jeho maska?
Ano, je zde varianta, že proslulá maska původně nepatřila Tutanchamonovi. Tvar totiž odpovídá spíše masce ženské mumie. A byla svařena z více kusů, což nebylo v době královy smrti běžné. „Čelenka, která obepíná hlavu, je bezpochyby ženská,“ tvrdí doktorka El Shazlyová. „Tvář masky je naopak mužská, takže se dá předpokládat, že maska byla původně vyrobena pro ženu a pak zrecyklována.“ To si tedy svého krále Egypťané považovali...
Co ukrývá hrob?
Dr. Nicholas Reeves minulý rok oznámil, že jeho hrobka je pouze předsíní k mnohem větší stavbě. Může se za ní skrývat místo posledního odpočinku Tutanchamonovy biologické matky, královny Kiya a také nevlastní matky královny Nefertiti. Ta by podle staroegyptských zvyklostí mohla být pohřbena i s cennými královskými šperky.