Prokletí Dittrichovy hrobky z Krásné Lípy: Chátrá už od války! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Prokletí Dittrichovy hrobky z Krásné Lípy: Chátrá už od války!

Novorenesanční hrobka rodiny Ditrrichů dlouhá léta chátrala..
Novorenesanční hrobka rodiny Ditrrichů dlouhá léta chátrala.. (Foto Krásná Lípa)

Je to s ní jako na houpačce. Chvíli to vypadá, že už se ji podaří opravit, chvíli zase chátrá a nejsou na ni peníze. Realita je taková, že novorenesanční Dittrichova hrobka z konce 19. století v Krásné Lípě ani po dlouholetých snahách o její záchranu není v pořádku.

„Aktuálně dokončujeme přímé zastřešení hrobky, aby nedocházelo k jejímu dalšímu poničení,“ přiblížil starosta Krásné Lípy Jan Kolář s tím, že město zatím zaplatilo ze svého dva miliony. Zkouší získat peníze také z dotací, jednu, ve výši 1,7 milionu, má už slíbenou od Ústeckého kraje. „Celkové náklady na opravu jsou však mnohonásobně vyšší, podle předběžných odhadů kolem 30 milionů,“ upřesnil Kolář. Věří, že s opravou unikátní památky pomohou i lidé. „Vyhlásili jsme veřejnou sbírku formou transparentního účtu a budeme velmi rádi, když nám kdokoliv jakýmkoliv darem pomůže,“ uzavřel starosta. Jak pomoci zjistí zájemci na webových stránkách města.

Už i demoliční výměr

Mauzoleum významné průmyslnické rodiny začalo chátrat po odsunu sudetských Němců. Byl dokonce vydán demoliční výměr. Hrobku se ale podařilo zachovat a od roku 2007 je chráněnou památkou. V roce 2018 ji získal od státu darem spolek Omnium, který ji chtěl opravit. Nestalo se tak a po pěti letech ji loni za deset tisíc odkoupila Krásná Lípa.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.