V mosteckém muzeum je po půlstoletí opět k vidění: RAKEV 3000 LET STARÉ MUMIE

Po více než 50 letech se do Mostu vrátila schránka posledního odpočinku tzv. Rieckenovy mumie. V roce 1894 ji přivezl z Egypta tehdejší litvínovský textilní magnát Wilhelm Riecken.
Cenný exponát starý zhruba tři tisíce let koupil továrník zřejmě za nemalé peníze. Bylo ve zvyku, že bohatí podnikatelé muzea ve svém okolí sponzorovali. Most se tak díky Rieckenovi dostal ke zdobené rakvi i s balzamovaným tělem. „Schrána je ze dřeva sykomory, pokrytá štukovací omítkou, která je zdobená malbou,“ upřesnil historik Oblastního muzea Most Jiří Šlajsna. V sedmdesátých letech bylo ale v plánu vytvořit v Mostě muzeum hornictví a revolučních tradic. Sbírky tak byly přesunuty do Prahy.
„Díky tomu se dostalo mumii perfektního vědeckého prozkoumání, kdy prošla i tomografem a antropologií,“ upřesnil historik. Od té doby patří mostecká mumie do majetku Náprstkova muzea, které spadá pod Národní muzeum. Díky výstavě ke 100 letům české egyptologie se teď ale rakev vrátila do Mostu. „K vidění bude do února pouze rakev. Tělo se z etických důvodů nevystavuje,“ doplnil Jiří Šlajsna.
Chlapec místo ženy
Před odborným zkoumáním si historikové mysleli, že to je tělo ženy, později se ale ukázalo, že mumie patří chlapci. „Jeho stáří bylo odhadnuto na 15 až 18 let, měl vpáčený hrudník, zlomenou ruku a zřejmě i poruchu růstu,“ shrnul historik. Ukázalo se tak, že rakev byla původně určena pro někoho jiného. „Zřejmě ji pro chlapce někdo tehdy pořídil tzv. z druhé ruky,“ uzavřel.
Kdy a kde?
Výstava i s mumií je přístupná ve 2. patře Oblastního muzea Most každý všední den kromě pondělí od 12 do 18 hodin, o víkendech pak od 10 do 18 hodin.