V Džoserově pyramidě vědci odhalili starobylý vodní výtah
Experti na egyptské pyramidy si dlouhé roky kladou otázku, jak mohli faraoni vystavět tak monumentální stavby bez pomoci nejmodernější techniky. Objev unikátního vodního výtahu v Džoserově pyramidě jim konečně může dát odpověď!
Asi každý již slyšel oblíbenou teorii, že k vytahování kamenů se při stavbě hrobek vládců Egypta používal systém lan a nakloněných ramp – ale co když to bylo trochu jinak? Džoserova pyramida, ta vůbec nejstarší v celém Egyptě, měla být totiž podle nové studie postavena před 4700 lety pomocí hydraulické zdviže! Složitý zavlažovací systém pomohl starým Egypťanům také při stavbě vodních kanálů pro dopravu opracovaných kvádrů na stavbu pyramid.
Vědci se domnívají, že jim získané znalosti hydrauliky umožnily postavit potrubí až do útrob pyramidy a proudem vody vynést mohutné bloky vzhůru jejím středem. O obrovské šachtě ve středu pyramidy se vědělo již dávno, ale její účel byl dosud nejasný. Necelý kilometr západně od Džoserovy – někdy zvané Stupňovité – pyramidy leží starověká kamenná stavba Gisr el-Mudir a její funkce byla dlouho neznámá. Byla považována za ohradu pro dobytek, obřadní místo k uctívání bohů, nebo dokonce za nedokončenou pyramidu. Podle vědců mohla fungovat jako nádrž, která zásobovala vodou systémem potrubí, které směřovalo k pyramidě.
Jak to fungovalo?
● Základ hydraulického systému Stupňovité pyramidy tvořily dvě spojité šachty.
● Vodu šlo zablokovat jako zátkou u vstupu do pyramidové šachty, a když byl plovoucí výtah naložen kamenem a připraven, bylo možné ji zase uvolnit.
● Voda pak centrální šachtou vytlačila rovnou plošinu, pravděpodobně vyrobenou ze dřeva, i s kameny vzhůru jako magma v sopce.
● Silný proud vody dokázal najednou unést až 100 tun!
● Podle odborníků bylo možné vodu upustit zpět do šachty ústící do potrubí mezi nádrží a pyramidovou šachtou a použít ji pro další náklad.