V Peru našli zachovalou »mumii« horolezce (†59): 22 let ležel v ledu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. července 2024

Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav

V Peru našli zachovalou »mumii« horolezce (†59): 22 let ležel v ledu

Mrtvola muže ležela 22 let v ledu
Mrtvola muže ležela 22 let v ledu (Foto Profimedia.cz)

Na nejvyšší peruánské hoře Huascarán přišly o život desítky horolezců a zdálo se, že těla mnohých jednou provždy spolykal led. Minulý týden však místní policie společně s horskými záchranáři objevila tělo amerického horolezce, který na svahu hory zahynul před 22 lety!

Američan William Stampfl (†59) se do peruánských And vydal v roce 2002 se dvěma kamarády. Při výstupu na vrchol Huascaránu (6768 m n. m.) však přišli o život, když je smetla lavina a těla zmizela. Horské službě se ale nyní podařilo Stampflovy ostatky nalézt, neboť v poslední době zdejší ledovce v důsledku globálního oteplování ustupují.

„Co bylo před lety pohřbeno, se teď dostává na povrch,“ vysvětlil jeden ze strážců huascaránského parku Edson Ramírez. Na první pohled to však vypadalo, jako by horolezec zahynul jen před pár dny! Zubu času odolalo jeho oblečení, postroj, mačky i řidičský průkaz, protože na Huascaránu běžně panují teploty hluboko pod bodem mrazu. Stampfl však není první nešťastník, jehož tělo ledovce v poslední době vydaly. Ostatky pohřešovaných turistů či lyžařů vydává led v horách po celém světě.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.