Nebožtíci ze starověkého Egypta: Mumie příjemně voní!
Na první »přičichnutí« to vyznívá odpudivě: přivoňte si k mumii a to budete koukat... Vědci v zajímavém výzkumu zjistili, že zachovalé egyptské mumie ve skutečnosti docela voní.
„Překvapila nás jejich příjemná vůně, nemohli jsme tomu uvěřit,“ říká Cecilia Bembibreová, šéfka výzkumu na Institutu udržitelného dědictví na britské University College London.
Mrtvolka jako květinka
„Dřevité, kořeněné, bylinné nebo sladké,“ popisovali experti během čichání k mumiím. Zaznamenány byly i květinové tóny, které by mohly pocházet z borovicové a jalovcové pryskyřice používané při balzamování těl. Studie ve vědeckém časopise Journal of the American Chemical Society popisuje odér devíti mumií starých až 5000 let z egyptského muzea v Káhiře.
Vůně byla zřejmě důležitým faktorem v mumifikačním procesu, při kterém se používaly oleje, vosky a balzámy, které měly uchovat tělo a jeho ducha pro posmrtný život. Vzhledem k tomu, že Egypťané vůně preferovali i během života, je očividné, že je měly provázet i do říše mrtvých.
Pouze pro bohaté
Balzamování bylo z velké části vyhrazeno pouze faraonům a šlechtě a příjemné vůně byly také spojovány s čistotou a božstvy. Vědci použili nástroje k měření a kvantifikaci molekul vzduchu vydávaných sarkofágy, aby určili stupeň zachování těl bez možnosti se jich dotknout. „Potenciálně nám to říká, z jaké společenské třídy mumie pocházela, a tudíž odhaluje hodně informací o mumifikovaném těle, které jsou relevantní nejen pro konzervátory, ale také kurátory a archeology,“ líčí profesor chemie na univerzitě v Lublani Matija Strlič.