Archeologové v Opavě objevili renesanční sklo: Křehká sklářská krása | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Archeologové v Opavě objevili renesanční sklo: Křehká sklářská krása

Nápojové nádoby z Opavy svědčí o mimořádném umu tehdejších mistrů sklářů.
Nápojové nádoby z Opavy svědčí o mimořádném umu tehdejších mistrů sklářů. (Foto pro Aha! – K. Vaďurová/Památky archeologické CXIV, L. Brücknerová)

Skleněné nádoby v raném novověku kromě prozaického údělu schraňovat pevný či tekutý obsah svědčily o společenském postavení jejich majitele. Není tomu jinak ani v případě překrásného renesančního skla z 15. až 17. století, které postupem let odkryli archeologové v Opavě.

Drtivá většina nalezeného skla pochází z deseti výzkumů Národního památkového ústavu (NPÚ) učiněných převážně v centru Opavy za uplynulých 60 let v někdejších odpadních jímkách a část ze sbírek Slezského zemského muzea. Jde jak o jednodušší nádoby – jako nezdobené poháry či válcovité číšky, tak komplikovanější výrobky. „Mezi nimi například i honosněji dekorované nápojové a užitné sklo opavských měšťanů,“ uvedla archeoložka Kateřina Vaďurová. Už v dobách renesance, která v zemích Koruny české vyvrcholila za časů císaře Rudolfa II. (1552 – 1612) se sklo z tuzemských luhů a hájů díky zdatnému řemeslnému zpracování těšilo v Evropě velké oblibě i věhlasu.

V důsledku toho došlo k mohutnému rozvoji české sklářské tradice, kterou obohatila řada inovací ve výrobních postupech a výzdobných technikách. „Jako zdobení diamantovým hrotem, malba emaily nebo optický dekor, který vznikl vyfouknutím baňky skla do kovové nebo dřevěné předformy. V Opavě se tento typ zdobení hojně objevuje u stolního skla,“ dodala archeoložka.

Původ a složení

Většinu opavských nádob tvoří nazelenalé sklo, které bylo vyráběno v českých, moravských a slezských sklárnách. „Z analýz složení vybraných renesančních skel z Opavy vyplývá, že do města bylo dováženo z různých skláren, které vyráběly draselno-vápenaté sklo podobného složení s přídavkem chloridu sodného,“ popsala Kateřina Vaďurová.

Sklářská revoluce

Skleněne vyrobky v českých zemích po dlouhou dobu představovaly luxus, který si mohla ve středověku (13. až 15. století) dovolit vyšší šlechta nebo nejbohatší měšťanstvo. „V období renesance se ale sklo díky rozkvětu sklářství objevuje i v meně zámožných domácnostech,“ řekla archeoložka.

České sklo v UNESCO

Co v renesanci vypuklo, to Češi na jedničku udržují dodnes. Proto 6. prosince 2023 na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO přibyla tuzemská ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst, jež překlenula půl tisíciletí.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.