Brno vystavuje vzácné knihy: Dosud neviděné poklady ze středověku | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. července 2024

Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav

Brno vystavuje vzácné knihy: Dosud neviděné poklady ze středověku

Antifonář Elišky Rejčky: Liturgický zpěvník kláštera cisterciaček na Starém Brně. Šlo o dar Elišky Rejčky, kniha pochází zřejmě z roku 1317.
Antifonář Elišky Rejčky: Liturgický zpěvník kláštera cisterciaček na Starém Brně. Šlo o dar Elišky Rejčky, kniha pochází zřejmě z roku 1317. (Foto Aha! – Hynek Zdeněk)

Speciální světlo, hlídaná teplota, to je prostředí, které Moravský zemský archiv (MZA) v Brně připravil pro vystavení vzácných historických knih. Mnohé z nich veřejnost ještě nikdy neviděla! Jde tak o příležitost, která se již nemusí opakovat.

Svazky jsou natolik cenné, že by je běžné denní světlo mohlo poškodit. Použitý inkoust vznikl ve většině případů ještě dávno před husitskými válkami. Proto jsou v potemnělém prostředí s decentním nasvícením a teplotou v místnosti do 18 °C. Knihy je také zakázáno fotit.

„K vidění jsou nejstarší originální archiválie uchovávané v Moravském zemském archivu – zlomek lekcionáře z 9. století, jehož další část je uložena v americkém Chicagu, či antifonář Elišky Rejčky zřejmě z roku 1317,“ uvedla Jana Fasorová z MZA. Proč je vzácný rukopis takto rozeset mezi kontinenty? V minulosti byl rozřezán, a tak osud jeho zlomků není možné přesně zjistit.

„Vzácné jsou i rukopisy z farní knihovny kostela sv. Jakuba v Brně, Brněnská právní kniha Václava z Jihlavy 15. století či inkunábule (prvotisky) z první brněnské tiskárny,“ vy jmenovala Fasorová další lákadla.

Originál pouze týden

Jedním z nejvzácnějších exponátů je antifonář Elišky Rejčky (*1288 – †1333) patrně z roku 1317. „V originále ho ukážeme pouze poslední týden konání výstavy, jinak bude k vidění faksimile,“ vysvětlil Ladislav Macek, ředitel Moravského zemského archivu.

KDY, KDE, ZA KOLIKPřečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.